Mal to byť ich životný kšeft:
Celé dva mesiace traja muži pochádzajúci z Ruska usilovne vyrábali falošné peniaze. Najprv si naskenovali pravé 100 eurové bankovky, potom ich spracovali na počítači a nakoniec pekne čistučko tlačili na úplne normálnej laserovej tlačiarni na špeciálny papier. Napokon na bankovky nalepili hologramy, ktoré získali z fólií kúpených v papiernictve. Dokonca aj vodoznaky boli perfektné a vyzerali ako pravé. Tie vyrobili tiež na počítači s vysoko kvalitným grafickým programom. Bankovky sa mali dostať do obehu v Rakúsku a Nemecku počas predvianočnej nákupnej horúčky.
Ruskí mafiáni mali pripravené falošné peniaze v hodnote milión eur. Za to, že sa do obehu nedostali, vďačí polícia náhode. Osudom im bol nezaplatený účet za telefón vo výške 150 eur. Keď neuhradili ani upomienku, do bytu Rusov vo Viedni prišiel exekútor a všimol si v obývačke štósy naskladaných bankoviek. Ohlásil to na polícii a akcia bola skončená.
Falošná horúčka
Toto bol iba jeden z vyriešených prípadov falšovateľskej mafie, ktorá prežíva obrovský rozkvet. Jednotná mena štátov európskej únie neplatí ani rok, a už aj sa stala výborným artiklom na lacné zbohatnutie. V každom zo štátov, kde nové peniaze platia, zabavila polícia tisícky falošných bankoviek. Doposiaľ najviac falšovanou menou aj naďalej zostávajú doláre, ale eurá ich doháňajú závratným tempom.
Ak sa laik pozrie na zabavené falošné bankovky, málokedy ich rozozná od tých pravých. Väčšinou sú kvalitne vyrobené, papier je podobnej kvality a rozdiely sa často dajú rozoznať iba pod infračervenou lampou. Väčšinu bankoviek vyrábajú ľudia doma s pomocou počítača a do obehu ich dostanú veľmi ľahko. Kriminalistický odborník Erich Zwettler vie, prečo sa falšovateľom tak dobre darí: „Väčšina ľudí napriek masívnej kampani nemá ani potuchy o rozlišovacích znakoch na bankovkách. Jednoducho povedané, nevedia, čo si majú všímať.“
Podľa prieskumov v rôznych krajinách EÚ sa zistilo, že ľudia si na nové peniaze zatiaľ nezvykli, aj to je jedna z príčin, prečo majú falšovatelia taký úspech a predpokladá sa, že ešte väčší nápor falošných bankoviek dajú do obehu v budúcom roku.
Najbizarnejšie prípad
Hádam najbláznivejší prípad s falošnou bankovkou zaznamenali v nemeckom Hannoveri: V jednej krčme zaplatil nejaký študent úhradu za pivo 300 eurovou bankovkou. Obsluha mu bez mihnutia oka vydala zvyšných 296,30 eur. Až pri počítaní tržby si čašníčka, alebo jej nadriadení všimli, že na papieri sú dve holé ženy a veľká pečiatka „neplatné“. Komentár experta je celkom logický: „Pri falošných bankovkách je to ako vo futbale: Gól je gól. Je úplne jedno, ako nekvalitný je falzifikát, hlavne, keď sa nájde odberateľ…“
Lenže odberateľ je vlastne obeťou zločinu. Nielen u nás, ale aj v zahraničí platí ten istý nespravodlivý zákon: falošné bankovky kriminalisti okamžite stiahnu z obehu a ten, kto ich mal posledný v ruke, zostane s prázdnou peňaženkou, žiadnu náhradu mu nik nevyplatí. V Rakúsku už existuje skupina právnikov, ktorí sa usilujú tento zákon zmeniť: „Štát musí byť zodpovedný za to, že v obehu nebudú falošné bankovky. Nedá sa vychádzať z toho, že každý občan musí dôkladne poznať bezpečnostné znaky, navyše, ak sa dajú rozlíšiť iba pod infračervenou lampou. Obete falošných peňazí, ak sa jednoznačne preukáže ich nevina, by mali dostať v celej sume náhradu.“
Experti predpokladajú, že hlavný nápor falošných peňazí vypukne v najbližších mesiacoch. Zmena národných mien na euro je ukončená a prepieranie falošných peňazí v jednotnom európskom systéme je o niečo komplikovanejšie, ale mafie už zvolili novú logiku a nové „pracovné“ postupy.
V súčasnosti sú rozšírené dva spôsoby, ktorými sa dostávajú falošné bankovky do obehu:
Malý obchod: Človek, ktorý má za úlohu zbaviť sa novej falošnej bankovky, pracuje ako zamestnanec mafie. Tento díler sa pokúša s bankovkou veľkej hodnoty kúpiť nejakú maličkosť, napríklad cigarety. Vyhľadáva malé obchody, stánky, prevádzky, kde nemajú žiadnu techniku na kontrolu. Vydané pravé peniaze odovzdá organizácii a rovnako aj nakúpený tovar, ktorý sa môže predať ďalej.
Väčší fixný odber: Falošné bankovky výrobca predá za 20 až 30 percent ich „hodnoty“ malým dílerom a títo ich na preperú na peniaze pravé .
Oba systémy obsahujú veľa rizík, ale zatiaľ fungujú veľmi dobre.
Momentálne sú tieto dva systémy jediným spôsobom, ako sa so ziskom zbaviť bankoviek. Predtým, kým existovali meny národné, postupovali falšovatelia inak. Falošné marky vyviezli napríklad do Talianska a tam ich preprali na pravé líry. Dnes už takýto systém nefunguje, lebo ak vyvezú falošné eurá mimo úniu, v každej banke ich poctivo skúmajú ako novinku.
Účtovníčka naletela podvodníkovi zo zoznamky. Poslala mu z firmy 4,5 milióna Eur
Odborníci predpokladajú, že falšovatelia sa veľmi rýchlo budú zdokonaľovať v kvalite, lebo počítačová technika napreduje míľovými krokmi a onedlho budú voči falošným bankovkám bezmocné aj infračervené lampy.
zed