Zakladateľa internetovej stránky na zdieľanie súborov Megaupload Kima Dotcoma, o ktorého vydanie žiadajú Spojené štáty, označil novozélandský opozičný politik Winston Peters za \“nežiaduceho prisťahovalca\“. Informovala o tom agentúra DPA.
Peters, vodca nacionalistickej strany Nový Zéland predovšetkým, uviedol vo vyhlásení, že vláda porušila prisťahovalecké zákony a Dotcomovi, pochádzajúcemu z Nemecka, predala trvalý pobyt „za desať miliónov strieborných“.
Dokumenty, zverejnené na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám v novozélandských novinách Dominion Post, odhalili, že predstavitelia prisťahovaleckého úradu vedeli o odsúdení Dotcoma v Nemecku a o jeho deportácii z Thajska do vlasti.
Dokumenty takisto uvádzajú, že Dotcom bol v decembri 2010 odsúdený aj v Hongkongu, a to v súvislosti s prípadom predaja akcií. Odsúdili ho mesiac po tom, čo mu na Novom Zélande udelili trvalý pobyt podmienený tým, že investuje desať miliónov novozélandských dolárov (6,23 milióna eur).
Odsúdenie za trestné činy zvyčajne znemožní prípadným prisťahovalcom to, aby od úradov dostali povolenie na trvalý pobyt.
Peters uviedol, že desať miliónov dolárov pomohlo Dotcomovi, aby „prešiel cez sito“ vtedajšieho ministra pre prisťahovalectvo Jonathana Colemana z vládnej Novozélandskej národnej strany – napriek tomu, že jeho kolega a minister spravodlivosti Simon Power mu odmietol schváliť kúpu nehnuteľnosti, pretože nespĺňal nariadenia o dobrom charaktere, vyplývajúce zo zákona o zahraničných investíciách.
„To ukazuje, že niektorí ľudia z národnej strany sú ochotní prijať kohokoľvek odkiaľkoľvek, ak donesie šekové knižky,“ povedal Peters a dodal: „Zaujíma nás len, koho ešte národná strana vpustí do krajiny zadnými dverami.“
Peters poznamenal, že vláda utajovala Dotcomovu žiadosť o trvalý pobyt a jej schválenie. „Je najvyšší čas, aby sme sa pozorne pozreli na to, čo robia predstavitelia prisťahovaleckého úradu a čo národná strana podniká v zákulisí, aby dostala nežiaduce osoby na Nový Zéland,“ vyhlásil opozičný politik.
Dotcoma (46) prepustili z väzby na kauciu a na slobode čaká na súdne vypočúvanie, ktoré sa bude zaoberať žiadosťou Spojených štátov o vydanie tohto miliardára. V USA totiž čelí obvineniam z porušovania autorských práv na filmy a hudbu, internetového pirátstva, elektronických podvodov a prania špinavých peňazí. Nový Zéland Dotcoma nevydal USA