Novela totiž reaguje na nález ÚS SR, ktorý namietal aj to, v akom rozsahu bol zadefinovaný majetok štátu, na ktorý sa vzťahuje exekučná imunita. Aj v novom znení sa však predpokladá, že exekúcii nebude podliehať aj „iný majetok štátu, o ktorom tak ustanoví osobitný zákon“.
„Táto novela môže skončiť na ÚS SR a práve tento bod je tak široko koncipovaný, že môžeme zase nabúrať do toho istého problému, ktorý tu dnes riešime,“ upozornil Gál na úvod dnešného štvrtého rokovacieho dňa 6. schôdze Národnej rady (NR) SR. Podčiarkol pritom, že hoci nepovažuje návrh za najlepšie riešenie, je ochotný ho podporiť.
„Exekučná imunita v prospech štátu má svoje opodstatnenie, keďže štát plní mnohé verejnoprávne funkcie, ktoré nemôžu byť paralyzované. V opačnom prípade by vznikli odôvodnené pochybnosti o legitimite štátu, ktorý nie je schopný plniť svoje základné funkcie. Exekučná imunita neslúži na beztrestnosť respektíve nedostihnuteľnosť štátu,“ uviedol dnes Tomáš Borec (nominant Smeru-SD), šéf rezortu spravodlivosti, ktorý právnu úpravu pripravil.
Predložená novela vymedzuje okruh štátneho majetku, ktorý nebude podliehať exekúcii. Ide napríklad o nehnuteľný majetok štátu v správe správcu, okrem nehnuteľností v dočasnej správe podľa osobitného predpisu, či príjmy štátneho rozpočtu. Novela zároveň ustanovuje inštitút relatívnej exekučnej imunity. Tá by nadobúdala účinnosť len v dôsledku rozhodnutia súdu.
Hlasovanie o Exekučnom poriadku je naplánované na 10.00 h. Následne by mali poslanci pokračovať v prerokovávaní zmien v dôchodkovom systéme, ktoré upravuje novela zákona o sociálnom poistení. Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec v súvislosti s touto novelou navrhol, aby sa vrátila naspäť navrhovateľovi na dopracovanie.
Na programe 6. schôdze je stále aj novela kompetenčného zákona, 16 poslaneckých návrhov, ako aj správa ministerstva vnútra o aktuálnom stave vyšetrovania kauzy Gorila.