Myslí si to poslanec OĽaNO Martin Fecko, ktorý by prijal lepšiu podporu aktivít detí a mládeže. „Veď decká mľandravejú, nevedia zabehnúť kilometer,“ povedal Fecko na úvod siedmeho rokovacieho dňa siedmej schôdze parlamentu.
Poslanec vystúpil v rozprave k novele zákona o financovaní škôl a školských zariadení. Obáva sa, že právna norma neprospeje centrám voľného času a to sa mu nepozdáva. Podľa novely majú obce dostávať finančné prostriedky na záujmové činnosti podľa počtu detí vo veku od päť do 14 rokov, ktoré v nej majú trvalý pobyt. Následne by ich mali prideľovať zariadeniu, ktoré dieťa navštevuje. V súčasnosti peniaze dostávajú priamo mestá a obce, kde deti navštevujú jednotlivé centrá voľného času.
Ministerstvo chce zabrániť viacnásobnému vykazovaniu jedného žiaka tým, že dieťa bude môcť do zbierania údajov uviesť len jeden zriaďovateľ základnej umeleckej školy, jazykovej školy, materskej školy alebo školského zariadenia v jednej základnej umeleckej škole, v jednej jazykovej škole, v jednej materskej škole alebo v jednom školskom zariadení.
Po skončení diskusie o financovaní škôl a školských zariadení budú poslanci hovoriť o ďalšom návrhu z dielne ministerstva školstva. Ide o novelu zákona o odbornom vzdelávaní, ktorá má skomplikovať žiakom cestu na gymnáziá a stredné odborné školy s maturitou.
Od septembra 2014 by mali gymnáziá prijímať len žiakov, ktorí na konci druhého polroka ôsmeho ročníka a na konci prvého polroka deviateho ročníka nemali priemer známok horší ako 2,0. Na odborných školách s maturitou by mali mať zelenú len žiaci, ktorých známky nepresiahli priemer 2,75. Ďalšou právnou normou je novela zákona o celoživotnom vzdelávaní, ktorá má zvýšiť cenu za reparát zo skúšky odbornej spôsobilosti zo súčasných 100 eur na 300 eur.
Po prerokovaní vládnych návrhov by mali poslanci začať diskutovať o poslaneckých iniciatívach. Na zákonodarcov čaká aj pravidelná Hodina otázok. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) bude vo svojej 15-minútovke odpovedať na otázku Daniela Krajcera (SaS), ktorý je zvedavý, koľko percent obyvateľov sa dotkne zámer vlády opätovne zaviesť takzvané koncesionárske poplatky za RTVS. „Tvrdili ste totiž, že vaše opatrenia sa budú negatívne dotýkať len 12 percent populácie,“ odkázal Ficovi Krajcer.
Poslanec Anton Martvoň (Smer-SD) chce zase vedieť, aké budú úlohy, resp. priority Rady vlády Slovenskej republiky pre Partnerskú dohodu na roky 2014-2020. Marián Kéry (Smer-SD) sa premiéra pýta, či napriek veľmi zložitej ekonomickej situácii by mohla výstavba národného futbalového štadióna nabrať reálnejšiu podobu. Poslanci by dnes mali aj hlasovať, ale len popoludní. Plénum sa totiž dohodlo, že dopoludňajšie hlasovanie vynechá.