„Bol aj naším prvým ponovembrovým demokraticky zvoleným prezidentom, bol kľúčovou postavou boja za slobodu a demokraciu. O politiku, ktorá slúži občanovi, o občana, ktorého práva sú nedotknuteľné, sa Havel zaslúžil najviac. Vďaka svojej odvahe a ľudskej pokore tento zápas vyhral,“ zdôraznil Hrušovský. Podľa jeho slov sa Havel zaradil k osobnostiam, ktoré sa stali symbolom konca komunizmu v strednej Európe. „Táto oddanosť je nutná nasledovania,“ apeloval.
Na programe dnešného rokovania sú len dva zákony, ktoré plénu vrátil prezident SR Ivan Gašparovič. Prvým je novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorá má poslancom od nového roku zmraziť platy na súčasnej úrovni.
Hlave štátu sa nepozdáva, že po novom má mať poslanec nárok na plat už odo dňa zvolenia a nie až od momentu, kedy zloží sľub, ako to bolo doteraz. Podľa zákona o rokovacom poriadku totiž poslanec začína vykonávať svoj mandát až zložením sľubu. Gašparovič preto upozornil, že ak by zákonodarca odmietol sľub zložiť alebo by ho zložil s výhradou, podľa ústavy to má za následok stratu mandátu. Jeho mzda by mu však už mohla byť vyplatená.
Zmrazenie platov bola reakcia snemovne na súčasný právny stav, podľa ktorého by sa platy poslancov od 1. januára zvýšili o stovky eur. Aktuálne totiž platí vzorec z dielne Richarda Sulíka (SaS), na základe ktorého sa plat člena snemovne počíta v závislosti od výsledku hospodárenia štátu.
Druhou vrátenou právnou normou je novela zákona o sociálnych službách, ktorá zavádza minimálnu výšku úhrady za sociálne služby dlhodobej starostlivosti na úrovni 50 % ekonomicky oprávnených nákladov. Poslanci sa však na grémiu dohodli, že rokovanie o nej dnes neuzavrú a k zákonu sa vrátia opäť v januári.
Prezident novele vyčíta retroaktivitu, ako aj nepriaznivý dôsledok na sociálne slabé skupiny obyvateľstva. Spätne zákon podľa neho pôsobí tým, že pri ľuďoch využívajúcich sociálne služby už v súčasnosti umožňuje za určitých okolností posudzovať ich príjem a majetok podľa právnej úpravy účinnej až od 1. januára 2012.
Vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu by mala schválená novela podľa prezidenta aj negatívny vplyv na prijímateľov sociálnej služby, prípadne na ich rodiny. „Dlhodobé zotrvávanie ich príjmu po zaplatení úhrady za sociálnu službu na úrovni blízkej sume životného minima, dokonca hlboko pod touto sumou, môže mať priamy dosah na ďalšie podstatné znižovanie životnej úrovne týchto osôb,“ argumentoval v rozhodnutí o vrátení zákona Gašparovič.