V dnešnej rozprave k návrhu z dielne ministerstva obrany to vyhlásil bývalý šéf rezortu Ľubomír Galko (SaS).
„Návrh pokladáme za nič neriešiaci a nepokladáme ho za zákon o zlučovaní vojenských tajných služieb. Nie je tu totiž ani čiarka o nejakom zlučovaní, všetko sa točí len o tom, že kde sa doteraz vyskytovali pojmy o dvoch riaditeľoch, po novom sa to nahradilo jedným riaditeľom. Návrh zákona nie je škodlivý, ale je zbytočný,“ povedal Galko.
Údajnú 19-percentnú úsporu finančných prostriedkov, ktorú avizuje prijatím novely minister obrany Martin Glváč (Smer-SD), označil Galko za vycucanú z prsta. „Ide len o lacné PR strany Smer-SD,“ povedal. Za dôležitý však Galko považuje prísľub ministra predložiť už v prvej polovici októbra prvý návrh komplexnej reformy vojenských tajných služieb. „No mohlo sa to urobiť naraz, nie takýmto spôsobom. Zbytočné zákony by sa v tomto parlamente prijímať nemali,“ dodal.
Predseda brannobezpečnostného výboru a exminister obrany Jaroslav Baška (Smer-SD) pripomenul, že ide o technickú novelu zákona, no dôležité je, čo sa za celým zlúčením skrýva. „Nemôžeme chcieť, aby sme tu vypisovali presné štruktúry Vojenského spravodajstva po zlúčení. O štruktúrach sa nemá veľa vedieť, lebo patria do utajovaného režimu, ktoré schvaľuje Bezpečnostná rada SR na čele s premiérom,“ vysvetlil Baška.
Zároveň odmietol, že ide o zbytočný zákon, lebo jeden z dôvodov na zlúčenie je podľa jeho slov aj úspora financií. Galkovi odkázal, že presné položky nie je možné vidieť, keďže nejde o verejnú informáciu. „Na to je Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu Vojenského spravodajstva,“ podčiarkol Baška.
Z novely zákona o Vojenskom spravodajstve vyplýva, že tajné služby rezortu obrany – Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) a Vojenská spravodajská služba (VSS) – sa majú od 1. januára zlúčiť do Vojenského spravodajstva. Po novom teda úlohy vnútorného aj zahraničného zabezpečenia obrany Slovenska bude plniť jedna služba.