NSA sa meniť nebude, podľa republikánov by z toho ťažili len nepriatelia USA

1074

Reforma nezískala potrebných 60 hlasov potrebných na to, aby prejednávanie mohlo pokračovať. Podľa republikánov by z reformy ťažili len nepriatelia USA.

Zmena pôsobenia Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA), ktorú experti označovali za najrozsiahlejšie reformný projektu v histórii amerických tajných služieb, mala byť reakciou na minuloročné odhalenie Edwarda Snowdena. Bývalý bezpečnostný expert NSA vyslal do sveta obrovské množstvo utajovaných dát, ktoré NSA zhromažďovala, a vyvolal tak medzinárodný škandál. Snowden, ktorý sa uchýlil do ruského azylu, je v USA trestne stíhaný.

Stúpenci reformy získali v Senáte len 58 hlasov, a dva im tak pri procedurálnym hlasovaní chýbali k tomu, aby diskusia o obmedzení pôsobnosti NSA mohla v hornej komore amerického Kongresu vôbec začať. Proti návrhu hlasovali takmer všetci republikáni s výnimkou niekoľkých najkonzervatívnejších, ktorí spolu s demokratmi obviňovali NSA z neprípustného zasahovania do súkromia Američanov.

Podľa väčšiny republikánskych senátorov by zmena v pôsobnosti NSA nahrávala len nepriateľom Spojených štátov vrátane teroristov z Islamského štátu. Vzhľadom k posilneniu pozícií republikánov po nedávnych voľbách do Kongresu je podľa agentúry AFP pravdepodobné, že diskusia o reforme NSA skončila.