Odvolací súd v Sudáne zrušil trest smrti pre devätnásťročnú Nouru Husajnovú, ktorú súd nižšej inštancie potrestal smrťou za vraždu manžela, ktorý ju znásilnil. Oznámili to právnici.
Odvolací súd v Chartúme ju uznal vinnou z neúmyselného zabitia a trest smrti zmiernil na päťročný žalár.
Proti trestu smrti sa rozpútala medzinárodnú kampaň #JusticeforNoura a mnoho ľudí žiadalo prepustenie ženy. Pripojili sa aj svetoví lídri, celebrity alebo agentúry OSN. Petíciu podpísali milióny ľudí z celého sveta. S oznámením upraveného rozsudku vypukli vo väznici v Omdurman oslavy, Husajnová mala podporu aj svojich spoluväzenkýň.
Detská nevesta mala byť obesená
V máji sudcovia rozhodli, že Husajnová má byť popravená obesením. Svojho muža zabila vlani v máji a odvtedy je vo väzení. Vydať sa bola prinútená vo veku 15 rokov. Vypovedala, že manžel priviedol niekoľko svojich bratrancov, ktorí ju držali, keď ju muž znásilnil. Keď sa o to isté pokúsil ďalší deň, vrhla sa na neho s nožom a ubodala ho na smrť. Vypovedala, že pôvodne plánovala samovraždu.
Podľa nového rozsudku strávi vo väzení 5 rokov a bude musieť rodine obete zaplatiť odškodné vo výške 16500 Eur. Husajnová by sa po svojom pobyte vo väzení rada venovala štúdiu. „Až ma prepustia, rada by som študovala právo, aby som raz mohla pomáhať utláčaným ľuďom,“ uviedla Husajnová.
Trest pre obeť znásilnenia: 5 rokov väzenia a pokuta
Jej právnici boli terčom útokov sudánskych úradov, bezpečnostné zložky niekoľkokrát prerušili ich tlačové konferencie. Judy Gitauová, právnička za ľudské práva, sa nechala počuť, že sú nadšení, že Husajnová vyhrala odvolací súd. „Je to ďalší krok nielen pre ňu, ale aj pre všetky ženy a dievčatá v Sudáne. Avšak 5 rokov väzenia a vysoká pokuta za to, že sa len bránila pred útokom násilníka, je neprijateľné,“ uviedla právnička.
Sudán sa v roku 2015 pripojil ku kampani Africkej únie, ktorej cieľom bolo skoncovať s detskými sobášmi. Národná rada pre starostlivosť o deti potom sformulovala stratégiu na ukončenie tejto praxe, avšak narazila na odpor konzervatívnych náboženských skupín. Podľa štatistík sa v Sudáne vydá do svojich 18 rokov 34 percent dievčat, avšak v rámci oblastí čísla kolíšu. Vo Východnom Dárfúre je to napríklad 57 percent.