Ak jej nomináciu potvrdí Senát, stane sa prvou ženou na čele tejto inštitúcie. Fed na čele s Yellenovou by mal pokračovať v politike podpory americkej ekonomiky, ktorú uplatňuje súčasný guvernér Ben Bernanke.
Obama Šesťdesiatsedemročnú Yellenovú označil za človeka, ktorý je oddaný dvojitému cieľu Fedu, ktorým je nízka inflácia spolu s nízkou nezamestnanosťou. Yellenová „vie, ako budovať zhodu a vypočuť protichodné názory“, povedal Obama a vyzval Senát, aby ju do funkcie schválil bez odkladu. Yellenová sľúbila, že ak ju Senát potvrdí, urobí všetko, čo bude možné, aby podporila maximálnu zamestnanosť, stabilné ceny a stabilný finančný systém.
Bernanke končí svoje druhé funkčné obdobie na čele centrálnej banky na konci januára budúceho roka. Analytici predpokladajú, že ústup od stimulačnej politiky prostredníctvom masívnych nákupov dlhopisov, ktorý Fed signalizoval už na tento rok, bude za Yellenovej veľmi mierny.
Šesťdesiatsedemročná Yellenová sa stala Obamovou favoritkou potom, čo zo súboja o guvernérske kreslo v polovici septembra odstúpil niekdajší šéf ekonomických poradcov Bieleho domu Lawrence Summers. Obama sa podľa pozorovateľov klonil k Summers, ustúpil ale silnému tlaku krajnej ľavice svojej strany, ktorá rešpektovaného ekonóma ostro odmietala ako protagonistu liberalizácie finančného sektora za centristickej vlády Billa Clintona.
V Senáte je podľa tretieho muža v hierarchii demokratických senátorov Charlesa Schumera schválenie jej nominácie veľmi pravdepodobné. Yellenová má veľmi silnú pozíciu medzi demokratmi, ktorí disponujú vo stočlennej hornej komore Kongresu väčšinou 54 hlasov. Očakáva sa, že získa aj niektorých zástancov aj medzi republikánmi a potrebných 60 hlasov dosiahne.