Obete islamistov pred popravou trpeli, zažívali mučenia i hladovania

1032

Tvrdia to tí, ktorí sa zo zajatia dostali. Život v celách islamistov bol podľa nich plný bitiek, psychického nátlaku aj hladovania. 

Američan James Foley, novinár Steven Sotloff, Briti David Haines a Alan Henning. Štyria muži, ktorí sa nebáli cestovať za občianskou vojnou zmietanej Sýrie. Ich osudy sú však podobné aj v ďalšej veci. Život všetkých vyhasol pred kamerou Islamského štátu po brutálnej vražde. 

Smrť však pre nich bola dosť možno vyslobodením. Dlhé mesiace ích totiž islamisti podrobovali drsnému mučeniu a výsluchom, počas ktorých praktizovali aj tzv. Waterboarding, simulovali popravy, vyhrážali a trápili väzňa hladom. Vyplýva to zo zistení servera The New York Times, ktorý na základe rozhovorov s bývalými rukojemníkmi, ich miestnymi sprievodcami a rodinami zostavil podrobný obrázok podmienok v celách Islamského štátu. 

Zatarasenie cesty, krik a namierené zbrane. Tak islamisti v uplynulých rokoch uniesli desiatky ľudí zo Západu. Cesta rukojemníkov sprvu viedla do menších základní ozbrojencov. Islamisti zadržaným zabavili všetku elektroniku. Násilím si vyžiadali prístupové heslá ku všetkým možným účtom na sociálnych sieťach. Únoscovia sa tak snažili nájsť akýkoľvek dôkaz, že unesení sú špióni.

„Vzali ma do vypočúvacej miestnosti. Skontrolovali môj tablet. Potom ma vyzliekli. Bol som úplne nahý. Hľadali nejaký GPS čip, ktorý by som mohol mať implantovaný pod kožou alebo ukrytý v oblečení. Potom ma začali mlátiť, „opisuje otrasný zážitok 37-ročný poľský fotograf Marcin Suder, ktorého islamisti uniesli v júni 2013. Utiekol po štyroch mesiacoch v zajatí.