Objaviteľ DNA draží svoju Nobelovu cenu, kvôli bojkotu za rasizmus

741

Prvýkrát v histórii draží žijúci laureát svoju Nobelovu cenu. Americký biológ James Watson predá vo štvrtok v aukčnom dome Christie svoje prestížne ocenenie, ktoré dostal spoločne s ďalšími dvoma vedcami za objav štruktúry DNA. Dražba mu môže vyniesť až 3,5 milióna dolárov.

Objav štruktúry DNA (deoxyribonukleovej kyseliny) bol oznámený 25. apríla 1953. Briti Francis Crick a Maurice Wilkins a Američan Watson ako prvý priniesli model dvojvláknovej DNA a popísali jej kopírovací mechanizmus. Položili tak základ pre to, aby sa DNA neskôr stala zásadným nástrojom pre diagnostiku chorôb, pomáhala na objasňovanie zločinov alebo určovala otcovstva. Trojica vedcov za svoj objav dostala Nobelovu cenu v roku 1962.

Watson, ktorému je teraz 86, sa pred siedmimi rokmi stal terčom ostrej kritiky, keď naznačil, že čierni Afričania sú menej inteligentní ako belosi. Listu Financial Times držiteľ Nobelovej ceny povedal, že sa po tomto svojom vyhlásení stal „neosobou“. „Nikto nechce vážne pripustiť, že existujem,“ vyhlásil vraj.

Zlatá medaila by sa na štvrtkový aukcii v New Yorku mohla predať podľa odhadov až za 3,5 milióna dolárov. Časť zisku z prípadného predaja medaily chce biológ venovať „inštitúciám, ktoré sa o mňa starali“, ako je Chicagska univerzita, alebo jedna z koľají britskej Cambridgeskej univerzity.

Nobelova cena spoluobjaviteľ DNA britského vedca Francisa Cricka sa predala vlani za 2,2 milióna dolárov. Crick zomrel v roku 2004.