OBRAZOM: Butch Cassidy a Sundance Kid. Ktoré gangy desili Divoký západ?

3483

Z ich osudov srší rebelantstvo, túžba po slobode a zvádzajú vás k romantizmu

 

Realita gangov Divokého západu však bola prozaickejšia. Tým najslávnejším bola bezpochyby skupina Wild Bunch slávneho Butch Cassidyho. Jej šéf, vlastným menom Robert Leroy Parker, sedí v kresle vpravo.

Jeho gang je najúspešnejším „spolkom“ v histórii, ak ide o vlakové lúpeže. Zásluhu na tom mal aj Harry Alonzo Longabaugh. Poznáte ho však skôr pod menom Sundance Kid. Na snímke je s krásnou ženou Etto Place. Cassidy aj Kid údajne zomreli pri obliehaní svojho bolívijského úkrytu vojakmi v roku 1908. Či však naozaj išlo o Cassidyho a Kida, sa dodnes nevie. Testy DNA na nebožtíkov z miestneho cintorína nepreukázali zhodu s príbuznými ani jedného zo zločincov.

Renomé najdivokejšieho člena party mal Harvey Alexander Loga, známy ako Kid Curry. Na konte mal najviac obetí.

Skupina však nemala len mužské osadenstvo. Koňmi a mäsom gang zásobovali napríklad Ann a Josie Bassettovy. A potom tu bola samozrejme Laura Bullionová. Tá sa po svojom prepustení z väzenia živila ako krajčírka či interiérová dizajnérka. Zomrela až v roku 1961.

Divoký západ však pozná ešte jeden gang nazvaný Wild Bunch. Pôsobil v 90. rokoch predminulého storočia v Kansase, Missouri, Arkansase a Oklahome. Jeho členom bol aj William „Tulsa Jack“ Blade. V roku 1895 ho zastrelili strážcovia zákona, ktorí pózujú u jeho mŕtvoly.

Podľa mnohých autorov však boli pioniermi organizovaného zločinu kovboji. Toto slovo pôvodne označovalo zlodeja koní, banditov a desperádov. Legálny chovatelia dobytka sa nazývali rančeri. Známym kovbojským gangom bola voľne prepojená sieť nazvaná Cochise County Cowboys. Okrem krádeží dobytka a koní prepadávali dostavníky, hocikedy zabíjali. Patril medzi nich aj Ike Clanton.

Jeho brat Bill bol jedným z účastníkov incidentu známeho ako Prestrelka v O.K. Corral. Na jednej strane mnohokrát sfilmované udalosti stáli The Cowboys, na druhej vymáhači práva bratia Wyatt a Virgil Earpov a Doc Holliday. Bill Clanton neprežil, na snímke je v rakve napravo, vedľa neho leží bratia Tom a Frank McLauryovi.

Rufus Gang bol pozoruhodný tým, že ho tvorili Afroameričania a indiáni z kmeňa Krikov. Plienil a vyvádzal na indiánskych územiach v Arkansase a Oklahome v rokoch 1895 až 1896.

Jeho člen Crawford „Cherokee Bill“ Goldsby bol považovaný za jedného z najdrsnejších gangstrov Divokého západu.

Najmenej zvučnú povesť mal gang súrodeneckého dua Jesseho (vľavo) a Franka Jamesových. Tvoril ho celý zástup ďalších zločincov, jeho základňou bolo Missouri. Po takmer jedno desaťročie po občianskej vojne lúpil v bankách, vlakoch i dostavníkoch prinajmenšom v desiatich štátoch.

Jessie James (na snímke) začal s bratom v konfederačných guerillách, ktoré páchali zverstvá proti únijným vojakom i stúpencom zrušenia otroctva z radov civilistov. S pomocou redaktora denníka Kansas City Times bol aj počas zločineckej kariéry vykreslovaný ako bojovník proti diktatúre Severu a symbol konfederačnej nezdolnosti.

Jesse James bol zastrelený v roku 1882, Frank (na fotografii) niekoľko mesiacov potom na schôdzke odovzdal svoju zbraň guvernérovi štátu Missouri. Vo väzení však pobudol len niečo cez rok. Následne sa živil ako predavač topánok, uvádzač v burlesce, tréner koní, neskôr bol členom investičnej skupiny prevádzkujúca tretie najväčšiu americkú show z Divokého západu. Zomrel v roku 1915, bolo mu sedemdesiatdva.

Dalton Gang bol pomenovaný po bratoch, ktorí mu šéfovali. Pôsobil v rokoch 1890 a ž 1892 a jeho kariéru ukončilo neúspešne prepadnutie banky v Coffeyville. Smrťou za nepodarenú akciu zaplatili (zľava) Bill Power, Bob a Grat Daltonovi a Dick Broadwell.

Emmett Dalton prežil, hoci mal tridsaťdva strelných zranení. Po štrnástich rokoch vo väzení sa stal realitným agentom, spisovateľom a hercom.

Šéfom ďalšieho gangu bol Burt Alvord. Začal pritom na druhej strane, napriek záľube v pití robil hneď v niekoľkých mestách šerifovho zástupcu a vymáhača práva. Nakoniec však opustil manželku a založil gang s dvoma zločincami, ktorých predtým naháňal ako muž zákona. Po niekoľkých rokoch, keď ho naháňali arizonskí rangerri sa pri záťahu zranený vzdal. Skončil na dva roky vo väzení, po prepustení oznámil, že odchádza do Strednej Ameriky. Naposledy bol videný v roku 1910.

Alvord sa zapísal aj do osudu Augustína Chacona, ľudového hrdinu arizonskej oblasti, oslavovaného a milovaného. Práve kvôli Alvordovej zrade sa totiž „El Pelude“, teda „Vlasatec“, ako znelo jeho priezvisko, ocitol v rukách kapitána Burtona C. Mossmana, ktorý sa s Alvord dohovoril, aby Chacona vlákal do pasce. Akcia dopadla úspešne a po dvoch cigaretách a káve bol „posledný z drsných arizonských Desperadov“ popravený.