Nové pravdy kontra zlozvyky
Už pred dvadsiatimi rokmi správa o výžive a rakovine jednoznačne poukazovala na existujúcu súvislosť medzi výživou a rakovinou hrubého čreva, pŕs, prostaty a iných orgánov. Výskumy takisto ukázali zaujímavú skutočnosť, že v krajinách, kde sa vyhýbajú mliečnym produktom, je oveľa menej prípadov rednutia kostí! Napriek tomu sa oficiálne naďalej odporúčajú bielkoviny a mlieko, ako najlepšie zdroje vápnika!
„Mäso a bielkoviny sú hlavným zdrojom cholesterolu a nasýtených tukov, ktoré sú príčinou zvýšeného cholesterolu v krvi. Pritom organizmus človeka ich vôbec nepotrebuje,“ hovorí Dr. Virginia Messiová z Physician Committee for Responsible Medicine. Ako ukázali rozsiahle výskumy lekárov tohto výboru, argumenty, že iba mäso je zdrojom železa, ktoré dokáže ľudský organizmus absorbovať, a vitamínu B12, sú neopodstatnené. Nové pravdy si však ľudia osvojujú ťažko – staré predsudky majú hlboké korene. Výskumy, ktoré sa uskutočnili v Číne, kde sa ľudia živia najmä rastlinnou stravou, ukázali, že je tam prekvapujúco malý počet rakovinových ochorení, chorôb krvného obehu, chorôb z tučnoty atď. Hladina železa v čínskej populácii je vyššia ako napríklad hladina železa u obyvateľstva USA. Iné výskumy ukázali, že hladina vitamínu B12 v skupine vegetariánov je absolútne v poriadku a že vegáni /teda tí, čo jedia iba rastlinnú a obilninovú stravu bez mliečnych výrobkov/ zriedkavo trpia na akékoľvek choroby, dokonca im vitamín B12 nechýba ani po dvadsiatich rokoch takejto výživy. Zároveň odborníci zistili, že deti v západných krajinách, ktoré jedia mäso – v súlade so štandardnými odporučeniami pediatrov a dietetikov – trpia už v ranom detstve na viac či menej pokročilé vápenatenie tepien.
Odborníci napríklad zistili, že vysoká spotreba bielkovín vedie k strate vápnika z organizmu. Už v roku 1920 potvrdili, že mäso v strave spôsobuje zvýšené vylučovanie vápnika močom. Odtiaľ pochádza presvedčenie, že mäso môže nahradiť mliečna strava bohatá na vápnik. To je však iba reklamný ťah mliekarenského priemyslu. Mlieko a jeho výrobky obsahujú okrem vápnika nezdravý tuk a cholesterol, pričom zelenina a strukoviny sú na vápnik rovnako bohaté. Sú teda dostatočným zdrojom vápnika pre ľudí, ktorí mäso nejedia.
V rastlinnej strave je pre organizmus veľmi výhodný nižší obsah bielkovín. Množstvo bielkovín v rastlinných produktoch je dostatočné, nie však nadmerné (ako v mäse a bielkovinových výrobkoch). Vylučovanie vápnika v moči pri nadbytku bielkovín spôsobuje zaťaženie obličiek. Rovnako pri prebytku dusíka, ktorý sa pri mäsitej diéte takisto vylučuje obličkami. Preto umiernený príjem bielkovín znamená šetrenie práce obličiek, zabraňuje ich preťaženiu a pomáha nám vyhnúť sa rôznym následným chorobám. Navyše živočíšne bielkoviny zvyšujú riziko tvorby kameňov v močovom ústrojenstve, a to dokonca až o 250 percent! Vegetariáni, ktorí zvyčajne jedia menej bielkovín ako konzumenti mäsa, majú zriedkavo obličkové kamene.
Hrozba rezignácie
Súčasná situácia, keď chybná strava, ktorá vychádza zo starých výživových noriem a predstáv spôsobuje masový vznik chorôb a predčasné úmrtia, sa pričiňuje o čoraz rozšírenejší pocit bezmocnosti, apatie a pasivity. Ľudia sa dostali do takého psychického stavu, keď akceptujú fakt, že polovica z nich zomrie na poruchy krvného obehu, tretina na rakovinu a veľa starších ľudí prežije posledné roky ako nevládni, paralyzovaní či nevyliečiteľn e chorí pacienti nemocníc pre dlhodobo chorých…
Stratu životných síl, choroby a predčasnú smrť chápu dnes ľudia ako nevyhnutnú súčasť svojho života. Preto by dospelá populácia mala zmeniť svoje zvyky a zakorenené návyky už kvôli svojim deťom, ktoré by si mali osvojiť také stravovacie návyky, aby ich nepostihli choroby srdca, rakovina, infarkty a mnohé iné vážne choroby.
/prv/ -ko-