Ostreľovači tam podľa neho trénujú streľbu na civilistoch a zameriavajú sa aj na tehotné ženy. A kto ich postrelí najviac, vyhrá krabičku cigariet.
„Jeden deň mi sem privážali ženy, ktoré niekto strelil do slabín, ďalší deň zase do ľavej časti hrudníka,“ vysvetloval Nott v rozhovore pre britský denník The Times, „Tretí deň však už žiadny prestrelený hrudník nevidíte, všetky rany sú na krku.“
Činnosť ostreľovačov Lekárovi pripomínala akúsi podivnú hru. „Podľa prvých pacientov, ktorých vám ráno privezú na operačnú sálu, si môžete byť takmer istí, s akými zraneniami sa počas dňa budete stretávať. Navyše sme počuli, že najúspešnejší strelci vyhrávajú krabičky cigariet,“ uviedol britský chirurg.
Značnú časť postrelených civilistov tvorili ženy, často i nastávajúce matky. „Jeden deň nám sem začali voziť tehotné ženy s prestrelenými maternicami. Nie jednu alebo dve, ale sedem až osem.“
„V tú chvíľu som si uvedomil, že to nemôže byť náhoda. Ostreľovači sa jednoducho rozhodli strieľať do tehotných žien,“ spomína lekár v reportáži, ktorú o ňom nakrútila britská ITV.
Sýriou sa podľa Notte povráva, že za útokmi stoja žoldnieri z Číny a Azerbajdžanu. Tí by mali údajne pracovať pre režim Bašára Asada, žiadne dôkazy však pochopiteľne neexistujú.
David Nott za posledné roky navštívil ako dobrovoľník rad krajín, kde zúria ozbrojené konflikty. Nikde sa však podľa svojich slov nestretol so zámerným strieľaním civilistov. A už vôbec nie tehotných žien. Civilisti sa v ostatných štátoch skrátka čas od času zaplietli do prestrelky, nikto si z nich však zámerne nerobil terč.
V Sýrii sa mu však pod skalpel nedostali takmer žiadni bojovníci. Deväťdesiat percent jeho pacientov boli civilisti, ktoré si niekto zobral na mušku. „S niečím takým som sa nikdy predtým nestretol. Strieľali skrátka úmyselne, len tak. Bolo to horšie ako peklo,“ usudzuje lekár.