P. POLLÁK: Vyzval vládu, aby odvolala splnomocnenca pre rómske komunity (

1082

Vyzval ju dnes k tomu poslanec OĽaNO Peter Pollák.
„V poslednom období nemal tento úrad schopného šéfa, ktorý by ho viedol a posunul dopredu. Vyzývam vládu o konštruktívne riešenie tejto problematiky, konštruktívny záujem, nie o populistický záujem a taktiež, aby dosadila na tento úrad kompetentného človeka z prostredia, ktoré je späté s rómskou komunitou,“ podčiarkol Peter Pollák.
Podľa neho sa na tento post dosadzujú ľudia iba z vďaky alebo za odmenu. Úradu podľa poslanca nepomôže ani avizovaný zámer presunúť ho do Spišskej Novej Vsi. „Tento úrad musí byť v Bratislave, pretože tu sídlia všetky kompetentné orgány, ktoré majú priamy dosah na riešenie rómskej problematiky,“ podčiarkol.
Hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková uviedla, že vláda zvažuje výmenu na poste splnomocnenca pre rómske komunity bez ohľadu na udalosti predchádzajúcich dní. „Cieľom vlády Roberta Fica (Smer-SD) je presťahovanie úradu splnomocnenca tak, aby sa problematika neriešila od zeleného stola z Bratislavy, ale práve naopak, aby bol splnomocnenec v priamom kontaktne s akútnymi problémami rómskeho etnika,“ uviedla dnes pre TASR. Najčastejšie sa v súvislosti s presťahovaním úradu hovorí o východnom Slovensku, presnejšie o okolí spomínanej Spišskej Novej Vsi.
Fico už minulý týždeň deklaroval, že pri obsadení tejto funkcie chce postupovať podobne, ako to bolo pri splnomocnencovi pre menšiny. Tým sa stal László Nagy (Most-Híd), ktorý je predstaviteľom maďarskej menšiny. Poslanec z hnutia OĽaNO dnes kritizoval aj nevhodný a často až radikálny spôsob, ktorým sa dnes rieši rómska otázka. Narážal pritom aj na sobotňajšiu (16.6.) tragédiu v Hurbanove, kde mestský policajt Milan J. zbraňou v nelegálnej držbe zastrelil tri osoby a dve ďalšie zranil. Vzhľadom na to, že išlo o Rómov, už krátko po útoku sa objavili informácie o tom, že útok mohol byť rasovo motivovaný.
Podľa Petra Polláka v posledných dňoch došlo k viacerým situáciám, ktoré vznikli len v dôsledku nedostatočného riešenia rómskej otázky. Za také považuje napríklad búranie načierno postavených chatrčí v Batizovciach či dlhodobé neriešenie problému rómskych obyvateľov v Malackách. Aj preto plánuje predložiť do parlamentu návrh zákona o riešení vlastníckych vzťahov pozemkov pod čiernymi stavbami v rómskych osadách. Ten by mal umožniť Rómom, aby takýto pozemok mohli do piatich rokov odkúpiť. „Na ten zákon budú musieť nadväzovať ďalšie novelizácie zákonov, ktoré súvisia napríklad s legalizáciou týchto stavieb,“ doplnil.