Pentagon chce nasadiť armádu hmyzích bojovníkov šíriacich vírusy

1897

V hlavách generálov Pentagonu sa rodia všelijaké nápady. Momentálne sa vraj v armádnych kruhoch veľa diskutuje o tom, akým spôsobom by sa dal využiť hmyz vo vojne. A existuje už aj projekt zvaný Insect Allies, za ktorým stojí armádna výskumná agentúra DARPA.

Predstava je jednoduchá. Hmyz by sa naočkoval nejakým druhom vírusu. Potom by sa hmyzia armáda vypustila nad poľom povedzme napríklad s nepriateľskou kukuricou. Vírus by spôsobil, že by na poliach nepriateľskej krajiny kukurice v danom roku rástla veľmi pomaly, prípadne vôbec. Namiesto kukurice si možno predstaviť akúkoľvek inú strategicky dôležitú plodinu. Hmyz by teda v podstate slúžil ako prostriedok, akým infikovať a narušiť poľnohospodársku produkciu nepriateľa. Rovnako tak sa dá prakticky využiť hmyz pri ochrane vlastných plodín tým, že by naopak roznášal ochranné vírusy, ktoré zvyšujú odolnosť plodín.

K celému projektu je však veľmi skeptická vedecká komunita. V magazíne Journal of Science sa pätica vedcov podpísala pod článok, ktorý varuje, že podobné techniky môžu byť veľmi ľahko zneužité k stvoreniu smrtiacej biologické zbrane.

„Ospravedlnenie takéhoto projektu zatiaľ nie je jasné. Napríklad prečo vôbec chcú použiť hmyz, keď majú rozprašovače a môžu polia striekať z lietadiel priamo? Použitie hmyzu k rozšíreniu chorôb je priamo ukážkové použitie biologickej zbrane,“ píše v článku jedna z autoriek a profesorka medzinárodného práva Silja Voenekyová.

Pre vedu všetko: Muž sa nechal bodnúť jednou z najbolestivejších ôs

Šéf projektu Insect Allies Blake Blextine je pochopiteľne opačného názoru. „Zakaždým, keď prídete s novou technológiou, hrozí riziko, že môže byť využitá ako ofenzívne, tak defenzívne. Ale to nie je to, čo tu robíme. Proste sa snažíme priniesť pozitívne vlastnosti pre hospodárske plodiny. Chceme zabezpečiť potravinovú bezpečnosť, pretože je dôležitá pre národnú bezpečnosť.“ Je zjavné, že Blextine zdôrazňuje predovšetkým využitie pre ochranu domácich plodín.

Insect Allies je stále vo veľmi ranom štádiu výskumu. Štyri americké vedecké inštitúcie však už dostali financie na to, aby sa ním začali zaoberať. A už sa podarilo dosiahnuť prvého výsledku. Vošky vraj dokázali infikovať umelým vírusom kukuricu. Projekt sa teda sľubne rozbieha.