Olympijským víťazom v pretekoch cross country sa stal Švajčiar Nino Schurter. Jeho víťazný čas bol 1:33:28 h. Sedemnásobný majster sveta po striebre z Londýna 2012 a bronze z Pekingu 2008 sa dočkal zlata.
Strieborný skončil výborný český reprezentant Jaroslav Kulhavý (+50 sek), ktorý neobhájil titul z Londýna. Bronz patrí Španielovi Carlosovii Colomovi (+1:23).
Peter Sagan vďaka dvom defektom bol klasifikovaný na 35. mieste napriek tomu, že ho pred záverom pretekov stiahli z trate, keďže ho súperi dostihli o jedno kolo. Sagan bol vtedy na 37. priečke s odstupom 9:30 min na lídra pretekov.

Po skvelom úvode, keď sa zaradil do prvej skupiny k favoritom po 500 metroch, čo nik nečakal sa pohyboval na druhom a treťom mieste. Sagana pribrzdil defekt na konci prvého okruhu, ktorý mal dĺžku 4,85-kilometra a celková dĺžka pretekov 34,5 kilometra.
Potom sa začala Saganova stíhacia jazda. Na medzičase na 8,2 km (1 a 1/2 okruh) bol na 28. priečke s mankom 1:56 min na lídra Schurtera. Čo bolo ešte zvládnuteľné. Medzitým však znova „pichol“ koleso a opäť stratil vzácny čas tým, že musel bežať do depa po náhradné koleso. To bol definitívny koniec jeho ambícií v olympijských pretekoch. Jediný Slovák na trati po prejazde 4. kolom klesol na 41. priečku vyše 8 minút za Kulhavým.

sagan horsky4
„Dlho som nejazdil v horskej cyklistike. Som rád, že po siedmich rokoch som ju znova mohol ochutnať. Štart som mal veľmi vydarený, prvý okruh som bol na druhej-tretej pozícii, čo bolo dobré. V poslednom úseku do ďalšieho kola som však ‘pichol’ prednú gumu. Musel som bežať pol trate do depa. Vymenil som koleso a snažil som sa ísť dopredu, čo sa mi podarilo.“
sagan horsky3
„V ďalšom kole som zasa ‘pichol’ tesne za depom, takže znova som musel utekať. Také sú však ‘horáky’, nič sa nedá robiť. S úplne najlepšími som nemohol držať krok, na to nemám dostatočne veľa skúseností, ale mohlo sa to skončiť lepšie. Išlo sa mi fajn, až na technické poruchy. Návrat na cestu? Chcem sa najprv z tohto trochu dostať,“ povedal Peter Sagan v rozhovore pre RTVS.
sagan horsky2
Peter Sagan štartoval z najmenej výhodnej 50. pozície, ale úvodný vyše polkilometrový úsek pri nájazde do terénu zvládol výborne. Veľmi rýchlo sa posunul do prvej desiatky a po polovici prvého zo siedmich 4,85-kilometrov dlhých okruhov už figuroval na treťom mieste za švajčiarskym favoritom Schurterom a Talianom Marcom Aureliom Fontanom.
horsky1

Tréner Zánický o Saganovom hneve po pretekoch

„Ani nechcite vedieť a počuť jeho reakcie po dojazde. Bol veľmi nahnevaný. Peter bral olympiádu veľmi vážne, obetoval Vueltu, absolvoval celú prípravu v USA iba kvôli tejto hodine a pol, takže jeho hnev bol pochopiteľný,“ vysvetľoval jeho tréner.
Sagana vraj hnevalo aj to, že ho pred posledným kolom stiahli z trate a nedovolili mu dokončiť preteky. „Mal vtedy pred sebou skupinku jazdcov a chcel ich ešte predbehnúť,“ pokračoval Zánický.
„Povedali sme si, že ani dva defekty ho neoprávňovali k tomu, aby to zabalil predčasne a zliezol z bicykla. Išiel až do konca, ako sa to patrí. Aj keď to nevyšlo, reprezentoval Slovensko celým svojim srdcom.“
Kouča veľmi mrzelo, že preteky nemohli pokračovať tak výborne ako sa začali. „Ten štart bol fantastický, dostal sa dopredu tak rýchlo, že si to ostatní pretekári ani nestihli všimnúť. Všetci sa tu čudovali, ako sa mu to podarilo. Sám by som asi nedal na to ani deravý groš, že sa Peter 500 m po štarte dostane na druhé miesto. Ale on tam bol, on tam jednoducho preletel. Nechápe to nikto. Nechápeme to ani my a myslím si, že to nechápali ani takí špičkoví jazdci ako Schurter alebo Kulhavý,“ rozplýval sa Zánický.
„Deň predtým sme na tréningu skúšali štarty a Petrove štarty boli tak tvrdé a tak rýchle, že dvakrát roztrhol reťaz. Báli sme sa, že sa to stane aj v pretekoch,“ hovoril tréner.
Ako by po takom skvelom štarte Peter Sagan dokázal preteky zakončiť, nebyť nepríjemných technických okolností. „Škoda, že sa to nikto nedozvie. Ja osobne som presvedčený, že v top desiatke by bol na sto percent. Sám mi povedal: Za iných okolností, s palcom v nose prvá desiatka. Ako by to dopadlo ďalej, či by sa to mohlo priblížiť k medaile alebo nie, to si nedovolím povedať. Pretože tieto preteky sa možno bežným cyklistom môžu zdať krátke, ale zároveň sú veľmi dlhé. Videli sme, že o medailách sa rozhodovalo až neskôr,“ rozhovoril sa Zánický.
sagan horasky
Napriek všetkému, čo sa stalo, ako to dopadlo a ako to môže vyzerať, možným odporcom Saganovho olympijského štartu v horskej cyklistike jeho tréner odkazuje:

„Bolo to správne rozhodnutie, jednoznačne.
Videli ste ho tam, bol vpredu.“

„Peter nie je ako iní jazdci. Pochybujem o tom, že on bude pretekať do 40-ky. Momentálne je taký dobrý preto, lebo ho to baví. Vždy robí to, čo ho baví. On nie je ten typ, ktorý bude bicyklovať iba kvôli peniazom. Keď mu to už na ceste nič viac nedá, prestane s tým. Stále ho však baví horská cyklistika, preto som veľmi rád, že mu bolo umožnené, aby na olympiáde v tejto disciplíne mohol štartovať. Pre neho je to veľmi dôležité,“ povedal Zánický úprimne.
Horská cyklistika – muži:
1. Nino Schurter (Švaj.) 1:33:28 h
2. Jaroslav Kulhavý (ČR) +50 s
3. Carlos Coloma (Šp.) +1:23 min
4. Maxime Marotte (Fr.) +1:33
5. Jhonnatan Botero-Villegas (Kol.) +2:16
6. Mathias Fluckiger (Švaj.) +2:24
7. Luca Braidot (Tal.) +2:57
8. Julien Absalon (Fr.) +3:15

35. Peter Sagan (SR)