Keď sa Mussoliniho Taliansko rozhodla napadnúť Grécko, musela na útok použiť všetky svoje vojenské kapacity vrátane letectva. Do boja poslala 380 stíhačov a bombardérov. Pri jednom z náletov na mesto Solún došlo ku kurióznemu súboji.
2. novembra roku 1940 priletela skupina bombardérov KANT Z.1007 nad druhé najväčšie grécke mesto Thessaloniki. V ústrety im vyleteli stíhačky.
22. stíhačiek na pôvodne poľských PZL P.24. Išlo o nevýkonné a zastarané stroje, ale ani Taliani na tom neboli so svojimi CR-42 Falocony lepšie, a Gréci s nimi dokázali nielen držať krok, ale prevyšovali ich v rýchlosti. Čoskoro sa na oblohe rozbehol boj a k zemi sa rútili tri horiace talianskej bombardéry. V boji sa vyznamenal dvadsaťročný poručík Marinos Mitralexis, ktorý len pred pár mesiacmi ukončil výcvik na leteckej akadémii.
Dokázal zostreliť jeden bombardér, načo mu došlo strelivo. Ani bez munície ale svoj bojový let neukončil. Vykonal útok vrtúľou na chvost ďalšieho bombardéra. Manéver smrteľne nebezpečný, ale účinný. Bombardér sa porúčal k zemi, pretože ho jeho piloti nemohli ovládať. Aj Mitralexisovo lietadlo ale bolo veľmi zle poškodené. Pilot s ním našťastie dokázal núdzovo pristáť. Podarilo sa mu dokonca zajať posádku zostreleného bombardéra, a to len za pomoci svojej osobnej pištole.
Za hrdinský čin bol vyznamenaný Zlatým krížom cti, čo bolo v tom čase najvyššie grécke vojenské vyznamenanie. Jeho príbeh sa stal legendárny, navyše Gréci potrebovali hrdinské príklady pre povzbudenie morálky. Čakali ich totiž ťažké časy. K Talianom, ktorí Grécko nielen že nedokázali obsadiť, ale utrpeli sériu zdrvujúcich porážok, sa museli pridať Nemci a tí už si s tuhou grécku obranou vedeli rady.
V apríli roku 1941 Gréci kapitulovali. Aj v okupačných rokoch Mitralexisov príbeh žíl a stávala sa z neho legenda, na ktorú sa nabaľovali stále ďalšie detaily. Napríklad o tom, že jeho posledná guľka v guľometu zasiahla pilota bombardéra a ten potom v smrteľnom kŕči nasmeroval stroj do zeme. Podobné veci sa nedajú overiť, ale v tej dobe to bolo rovnako jedno. Ľudia potrebovali hrdinu a Mitralexis ním bezpochyby bol.
Sám Mitralexis pred okupantmi utiekol do Severnej Afriky, aby mohol pokračovať v boji. Bojoval na strane Spojencov a dosiahol ďalších štyroch vzdušných víťazstiev. Po oslobodení Grécka v roku 1944 sa vrátil späť do vlasti ako hrdina. Jeho útok na bombardér bol dokonca stvárnený na poštovej známke vydanej v roku 1968.
Za vojny zachránil život nepriateľovi a riskoval svoj vlastný