Až štrnásťkrát viac utečencov než z Turecka do Grécka prúdi teraz z Líbye do Talianska. „Stredomorská migračná trasa ešte nikdy nebola tak vyťažená,“ hovorí šéf agentúry Európskej únie Frontex Fabrice Leggero. Východiskovým bodom pre cestu cez more sa podľa neho čoraz častejšie stáva Egypt, pričom balkánska trasa už prakticky neexistuje.
Kým počet utečencov prichádzajúcich na grécke ostrovy sa po uzavretí dohody Európskej únie s Tureckom prudko znížili, o život nebezpečnú cestu zo severnej Afriky cez Stredozemné more sa pokúša čoraz viac utečencov. Nelegálnych prekročení hraníc do Talianska tak tento rok bude viac ako do akejkoľvek inej krajiny 28čky.
„Pokiaľ budú migračné prúdy zo západnej Afriky smerom do Líbye pokračovať, musíme počítať asi s tristo tisíckami ľudí, ktorí tento rok zo západnej Afriky utečú do severoafrických krajín, a potom budú smerovať ďalej do Európy,“ konštatoval Leggero, podľa ktorého stále viac utečencov vypláva iz Egypta.
Stredomorskú trasu podľa Leggeriho využívajú predovšetkým ľudia, ktorí utekajú pred diktatúrou v Eritrei, a tiež ekonomickí utečenci z krajín ako sú Senegal, Gambia, Pobrežia Slonoviny alebo Niger. „V Eritrei je brutálna diktatúra, ktorá prenasleduje mnoho ľudí, ktorí potrebujú ochranu,“ povedal Leggero nemeckému denníku Hamburger Morgenpost.
Navyše zdôraznil, že Frontex musí uznať ako nové východisko ciest utečencov Egypt. Tento rok zatiaľ odhadol počet nelegálnych ciest z Egypta zhruba na tisícku. „Tento počet však ďalej porastie. Cesta je extrémne nebezpečná, často trvá dlhšie ako desať dní,“ povedal Leggero.