Počet obetí útokov na kresťanov stúpol na 44, výnimočný stav Egypte

1489

Útoky prišli na Kvetnú nedeľu, ktorou pre kresťanov začína pašiový týždeň.

44 mŕtvych a vyše stovku zranených si vyžiadali dva nedeľné samovražedné útoky na kresťanské kostoly v Egypte. Prvá explózia nastala v kostole v meste Tanta severne od Káhiry, zabila 27 ľudí a 78 zranila. Druhý samovražedný atentátnik sa odpálil pred kostolom v Alexandrii a zabil 17 ľudí a ďalších 41 zranil.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nariadil okamžité nasadenie armády, ktorá má pomôcť polícii v ochrane kľúčových infraštruktúr po celej krajine.

Taktiež oznámil, že zavedie na tri mesiace výnimočný stav, najskôr ale podľa neho musí vláda podniknúť príslušné právne a ústavné kroky. Ohlásil aj ďalšie bezpečnostné opatrenia, ktorých povahu ale podľa agentúr nespresnil.

Islamský štát varuje pred ďalšími útokmi

K útokom, spáchaným tri týždne pred chystanou návštevou pápeža Františka v Egypte a na úvod veľkonočného týždňa, sa prostredníctvom svojej propagandistickej agentúry Amaki prihlásilo radikálne hnutie Islamský štát (IS). To navyše varovalo pred ďalšími útokmi.
„Nech križiaci a odpadlíci vedia, že zaplatia vysokú cenu, a to krvou svojich synov,“ uvádza sa v internetovom vyhlásení agentúry Amák, ktorá je blízka Islamskému štátu. Autenticitu vyhlásenia nebolo bezprostredne možné nezávisle overiť. Podľa agentúry DPA je však konzistentné s doterajšími podobnými vyhláseniami IS.

Pápež útoky odsúdil

Útoky prišli na Kvetnú nedeľu, ktorou pre kresťanov začína pašiový týždeň.
Prvá explózia otriasla predpoludním miestneho času kostolom v meste Tanta asi 100 kilometrov severne od metropoly Káhira v delte Nílu.
Kostol bol plný veriacich, výbuch nastal priamo pred oltárom, povedal tlačový hovorca ministerstva vnútra generál Tárik Atíja. Televízia CBC zverejnila zábery z vnútra kostola, na ktorých sa množstvo ľudí kopia okolo očividne bezvládnych, zakrvavených tiel zakrytých papiermi.

Zabránili mu dostať sa do kostola

O niekoľko hodín neskôr nastal druhý výbuch pri kostole svätého Marka v druhom najväčšom egyptskom meste Alexandrii. V ňom celebroval slávnostnú omšu koptský patriarcha Tavardos II. Podľa svojho tajomníka ale odišiel z kostola ešte pred útokom a je v poriadku.
Ministerstvo vnútra naproti tomu vo vyhlásení uviedlo, že sa atentátnik opásaný výbušninami snažil preniknúť do kostola ešte v čase patriarchovej prítomnosti. Policajti mu v tom ale zabránili, a tak sa nakoniec odpálil pred kostolom.
Ruský prezident Vladimir Putin po útokoch v Egypte zdôraznil nutnosť spoločného boja proti terorizmu. „Teroristi sa snažia nielen ľudí zastrašiť, ale aj zasievať rozkol medzi vyznávačov rôznych náboženstiev,“ napísal v liste adresovanom egyptskému prezidentovi.

Opakovane sú cieľom

Kresťania, väčšinou príslušníci koptskej cirkvi, sa podieľajú zhruba desiatimi percentami na 94-miliónovej populácii Egypta. Svoju vieru môžu praktizovať väčšinou slobodne a ich spolužitie s moslimským väčšinovým obyvateľstvom je pomerne pokojné.
Opakovane sa ale kresťania stávajú terčom islamských extrémistov. V decembri bolo pri ťažkom bombovom útoku na kresťanskú katedrálu v Káhire zabitých 30 ľudí. Aj k tomuto útoku sa vtedy prihlásil Islamský štát, ktorý si zvyčajne prisvojuje väčšinu islamisticky motivovaných atentátov.