Počet utečencov vo svete bol vlani rekordný, presiahol šesťdesiat miliónov

Na svete bolo vlani na úteku z domovov 65,3 milióna ľudí. Podľa pondelňajších informácií Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov je to rekordné číslo, pretože prvýkrát počet utečencov presiahol 60 miliónov.

1379

Oproti roku 2014 utečencov pribudlo takmer desať percent. Na úteku je jeden človek zo 113.

Kým v rokoch 1996 až 2011 bol počet utečencov relatívne stabilný, od začiatku sýrskej vojny každoročne narastá. Predvlani ich bolo 59,5 milióna, teda vôbec najviac od druhej svetovej vojny.

„Žijeme v nestálom svete vojen a konfliktov a je logické, že sa ľudia chcú dostať do bezpečnejšieho sveta,“ povedal vysoký komisár pre utečencov Filippo Grandi, ktorý správu v Ženeve zverejnil pri príležitosti Svetového dňa utečencov.

Generálny tajomník Nórskej rady pre utečencov (NRC) Jan Egeland, ktorého úrad sa na správe podieľal, považuje utečencov za „obete všeobecného ochromenia vlád, ktoré odmietajú prevziať zodpovednosť“.

Podľa štatistík utieklo 21,3 milióna ľudí zo svojich krajín a 40,8 milióna ľudí sa presunulo do bezpečnejších miest vo svojich štátoch. Zvyšných 3,2 milióna osôb sú ľudia, ktorí požiadali o azyl v rozvinutých krajinách.

OSN ako utečencov registruje 21,3 milióna osôb, z toho 16,1 milióna spadá pod UNHCR a 5,2 milióna Palestínčanov potom pod špecializovanú agentúru OSN. Najviac utečencov pochádza zo Sýrie, Afganistanu, Burundi a Južného Sudánu a polovica z nich sú deti.

„Utečenci prekonávajú Stredozemné more a prichádzajú na pobreží Európy. Posolstvo, ktoré prinášajú, je, že ak nebudete riešiť problémy, potom problémy prídu za vami. Potrebujeme politický čin, ktorý zastaví konflikty. To bude najvýznamnejšia prevencia prílivu utečencov,“ povedal Grandi.

Vôbec najviac utečencov prijíma Afrika. Bolo ich 4,41 milióna a pochádzali hlavne z piatich afrických krajín Somálska, Južného Sudánu, Konga, Sudánu a Stredoafrickej republiky.

Európa prijala 4,39 milióna ľudí, čo bol oproti predchádzajúcemu roku nárast o 43 percent. Vysídlenci mieria hlavne do Turecka, do Nemecka, Ruska, Francúzska, Švédska, Británie a Talianska.