Ako cestu k ľahšiemu nasadeniu ruských vojakov do bojov v zahraničí a aj k vytvoreniu ruskej cudzineckej légie vidia ruské listy Vedomosti a RBK v pondelkových úvodníkoch vládny návrh novely o vojenskej službe predložený parlamentu.
Až doteraz Moskva popierala nasadenie ruských vojakov na strane separatistov v Donbase na Ukrajine a tvrdila, že ide o „dobrovoľníkov“, prípadne o vojakov „na dovolenke“. Takéto eufemizmy po schválení novely v parlamente už nebudú potrebné.
Bude to legálne
„Posledné tiahnutie a hybridné vojny ukázali, že mnohí ruskí vojaci sú ochotní riskovať život kvôli štátnym záujmom, ale súčasne požadujú od štátu záruky pre prípad smrti, ťažkého zranenia či zajatia. Nechcú byť žoldniermi-rekreantmi či zamestnancami súkromných vojnových firiem, ak ich rodinám bude hroziť strata príjmov a dávok od štátu v prípade smrti alebo invalidity živiteľa,“ zdôraznili Vedomosti.
Novela má podľa denníka „zužitkovať skúsenosť posledných vojenských ťažení“ a „zjednodušiť prevedenie špeciálnych operácií regulérnymi armádnymi jednotkami“.
Nebude to lacné
Moskva by podľa denníka mohla vojakov s krátkodobými kontraktmi – teda polročné až ročné – nasadiť napríklad v prípade prieniku islamských radikálov z Afganistanu do Tadžikistanu alebo Uzbekistanu, alebo v Líbyi. Nasadenie armády proti medzinárodnému terorizmu pritom ani nevyžaduje súhlas hornej komory parlamentu.
Podnikateľský list RBK cituje expertov, podľa ktorých nový zákon tiež môže zlegalizovať ruských žoldnierov už bojujúcich v Sýrii v počte asi 2500 mužov, väčšinou bývalých vojakov, a to za peniaze zo štátnej pokladnice.
Podľa odhadu RBK ide o sumu siahajúcu od 5,1 miliardy po 10,3 miliardy rubľov (asi 73 až 148 miliónov eur).