Podobnosť čisto náhodná pri vražde maltskej novinárky

1867

Podobnosť čisto náhodná. Vraždu maltskej novinárky ani po pol roku nevyšetrili! Politici si jej objasnenie neželajú, súdi rodina.

Od explózie nálože v automobile Peugeot 108 maltskej investigatívnej reportérky Daphne Caruanovej Galiziovej uplynulo tento týždeň pol roka. Nové informácie súvisiace s jej vraždou začal v utorok prinášať medzinárodný mediálny tím The Daphne Project, ktorého súčasťou sú novinári z agentúry Reuters a denníkov The New York Times (NYT), The Guardian a Le Monde. Manžel zavraždenej, Peter Caruana Galizia, v rozhovore vyjadril obavu, že skutočný strojca činu nebude nikdy chytený.

Maltská polícia v súvislosti s vraždou Galiziovej drží vo väzbe tri osoby, ktoré sú obvinené z kladenia a odpálenie bomby. Tieto osoby momentálne čakajú na rozhodnutie justície, či prípad pôjde pred súd. Bratia George a Alfred DeGiorgiovi a Vincent Muscat sa k ničomu nepriznali a mimo to odmietli s vyšetrovateľmi hovoriť.

 Podľa polície  
nebola vražda
politicky
motivovaná 

Prokurátori ani polícia o motíve vraždy žiadne verejné vyhlásenia neurobili a agentúra Reuters zistila, že policajti v rámci vyšetrovania nevypočuli žiadneho politika. Práve o napojení vrahov na najvyššie poschodia maltskej politiky sa ale mohutne špekulovalo vzhľadom k článkom Galiziovej namierených proti ministrovi financií Christianovi Cardona či blízkym osobám premiérovi Josephovi Muscatuovi, ktorý nie je príbuzným zadržaného muža. Podľa informácií novinárov polícia nepracuje s verziou, že by vraždu nariadil niekto z politických kruhov, a skôr hľadá spojitosť so šéfmi kriminálneho podsvetia.

„Je nám jasné, že traja doteraz obvinení muži vraždili čisto na zákazku tretej strany. Ja a moji synovia nie sme presvedčení, že naša vláda naozaj chce zistiť, kto ich poslal, podľa nás sa bojí, že by išlo o ľudí veľmi blízkych našej vláde. Z tohto dôvodu sa možno nikdy nedozvieme pravdu,“ citoval The Guardian vdovca po reportérke.

 Rodina je voči
 vyšetrovateľom
 skeptická 

Vláda tvrdí, že polícia v prípade nič nezabúda. Podľa NYT na ňom stále pracuje 12 vyšetrovateľov, z ktorých polovica mu venuje všetok svoj čas. Ďalšie orgány s cieľom nájsť napojenie na vrahov prehľadávajú finančné a komunikačné záznamy. Ministerstvo spravodlivosti ponúka za informácie o komkoľvek, kto mohol nastraženie bomby nariadiť, odmenu milión eur.

Vyšetrovanie komplikuje spomínaná nedôvera pozostalých k štátnym inštitúciám, kvôli čomu sa napríklad polícia nedostala k osobnému počítaču novinárky. „Daphne by nikdy svoj notebook neodovzdala. (…) Vedela, že všetky informácie získané políciou by išli rovno k ľuďom vo vláde, ktorých aktivity skúmala,“ povedala sestra reportérky a dodala: „Vždy hovorila (Daphne):, Keby k nám domov niekedy prišla polícia, hodím svoj laptop do studne ‘, a myslela to vážne.“

Novinárka si počas svojej kariéry urobila rad nepriateľov, keď upozorňovala na korupciu a pranie špinavých peňazí. Dostala Maltu do povedomia v zahraničí nielen ako turistickú destináciu a miesto natáčania seriálu Hra o tróny, ale tiež čoby prekladisko palív pašovaných z Líbye a centrum nekalých finančných praktík a online hazardných hier.

Galiziová zasahovala do bulvárnej, investigatívnej i politickej žurnalistiky

Médiá ale upozorňujú, že nebola celkom perfektne čistým príkladom najvyšších žurnalistických štandardov a „jej práca kolísala od bulvárnej cez investigatívnu až po politicky zaujatú, niekedy aj v rámci jedného článku“. „Mnohými nenávidená, ale všetkými čítaná; jej text o ministrovi Cardona mal 547 146 zobrazení. Malta má 460 000 obyvateľov,“ zhrnul jej pôsobenie NYT.

V súčasnosti maltská polícia zoznamuje s prípadom zvláštneho úradníka, ktorý rozhodne, či traja podozriví sa postavia pred súd, alebo bude trestné stíhanie zastavené. Vyšetrovatelia na základe analýzy dát o mobilnej komunikácii dokázali vytvoriť pomerne detailný obrázok o prípravách vraždy a pohybu troch známych aktérov. Teraz sa podľa zdroja The Guardian zameriavajú na nájdenie výrobcu bomby a pátrajú po možnej súvislosti s organizovaným zločinom.

V najbližších dňoch a týždňoch plánuje The Daphne Project čitateľom opísať nebezpečenstvo pre zákon a poriadok v Európe, ktoré plynú z údajnej politickej korupcie a slabej kontroly prania špinavých peňazí na Malte.