Súd prepustil z väzby Šrytra obžalovaného z vraždy bossa českého podsvetia
Krajský súd v Prahe prepustil z väzby Pavla Šrytra, ktorý je obžalovaný z vraždy jedného zo šéfov českého podsvetia 90. rokov Antonína Bělu. Povedala hovorkyňa súdu Pavlína Bočková.
Šrytr musel zložiť peňažnú záruku cez jeden milión korún, odovzdať cestovný pas a sľúbiť, že sa nebude vyhýbať stíhaniu. Bude na neho tiež dohliadať probačnej úradník. Bělu v roku 1996 zastrelilo ozbrojené komando v jeho dome v Úvaloch pri Prahe. Polícia vlani na jar na základe nových informácií zadržala Šrytra, ktorý bol od tej doby vo väzbe. Od vlaňajšieho marca, teda 15 mesiacov. Obžalovaný ale vinu na vražde odmieta.
Maskované komando malo najmenej päť ľudí
Spolu s ním čelia obžalobe aj Ján Kačo, ktorý bol z väzby prepustený už skôr. Kačo rovnako ako Šrytr tvrdí, že v čase vraždy bol na Slovensku. Podľa nich na vražde mohli mať záujem príbuzní Bělu, jeho najbližšie okolie alebo arménska mafia, ktorá podľa nich pre Bělu pracovala. Obžalovaným hrozí až 15 rokov väzenia alebo výnimočný trest.
Od vraždy v apríli uplynulo 21 rokov. Maskované komando malo najmenej päť ľudí. Skupina vnikla v noci do Bělovho domu. Běla zomrel na následky strelných poranení, ktoré mu páchatelia spôsobili niekoľkými dávkami zo samopalu. Štátna zástupkyňa Danuše Krejčová ČTK už skôr povedala, že podľa tvrdenia pozostalých si páchatelia z domu po vražde odniesli 12 miliónov korún a šperky.
Objasnili prípad len niekoľko týždňov pred jeho premlčaním
V médiách sa krátko po vražde Běla objavili informácie, že za vraždou stál kontroverzný podnikateľ František Mrázek, ktorý bol zavraždený o desať rokov neskôr. Běla mladší v máji na súde uviedol, že po vražde s Mrázkom hovoril a ten mu povedal, že v prípade „prsty“ nemá.
Šrytr potvrdil, že po odchode od Běla začal pracovať pre Mrázka. Podľa neho boli v 90. rokoch vzťahy oboch hláv podsvetia najprv priateľské. Šrytr sa domnieva, že si Mrázek Bělu najímal na „čiernu či násilnú prácu“, neskôr sa nepohodli.
Polícia prípad objasnila vlani, len niekoľko týždňov pred jeho premlčaním. Na objasnenie prípadu sa podieľal špeciálny policajný tím Tempus, ktorý v roku 2013 vznikol na policajnom prezídiu. Jeho cieľom je vyšetrovať dlhoročné kauzy uzatvorené bez úspechu.