Podvodník se vydával za saudského princa tridsať rokov, nakoniec ho prezradilo bravčové

1767

Mal autá značiek Ferrari i Rolls-Royce s diplomatickými espézetkami. Nosil deväťkarátový prsteň a tašky Luis Vuitton plné bankoviek. Všetkým tvrdil, že je princ Bin Chálid al-Saud – syn vládcu Saudskej Arábie. V skutočnosti klamal celých 30 rokov, ako keď tlačí. Pravé meno falošného saudského princa je totiž Anthony Gignac a ide o adoptovanú kolumbijskú sirotu s veľmi výrečnou pusou a bujnou fantáziou.

Anthony Gignac sa v roku 1970 narodil ako José Enrique Moren, uviedol web Vanity Fair. Bol sirotou, ktorého v siedmich rokoch adoptovali Jim Gignac a Nancy Fitzgerald z amerického štátu Michigan. Už od útleho detstva si Gignac vymýšľal historky o svojej biologickej rodine. A všetci mu ich zožrali aj s navijakom.

Že ľuďom dokáže nahovoriť čokoľvek, dokázal už v 17 rokoch. Tvrdil, že je saudský princ Chálid, aby sa mohol zviezť v luxusnej limuzíne. Zatknutý bol prvýkrát v roku 1987. Pláchol do Los Angeles, kde ho úrady vinila z finančného podvodu. Podviedol niekoľko autopožičovní i hotelov. V 90. rokoch sa nakoniec dostal niekoľkokrát do väzenia, kde si odsedel viac ako dva roky.

Podvod s kreditnou kartou skutočného princa

Pobyt v chládku ho ale nenapravil. Po jednom z ďalších zatknutie v Miami presvedčil miestnej právnikov, aby za neho zaplatili kauciu vo výške v prepočte 40tisíc eur. Prehovoril ich vďaka rozprávke, že im zaplatí jeho zámožný otec panovník. Lenže peniaze neprichádzali, a tak sa advokáti rozhodli, že pošlú Gignac späť do basy.

Jeho však vtedy napadol ďalší podvod. Založil svoje auto a v banke American Express tvrdil, že je saudský princ, ktorý stratil svoju kreditnú kartu. Všetko mal až diabolsky premyslené. Uplatil totiž zamestnancov banky, ktorí mu zistili informácie o posledných platbách z karty. Na pobočke mu totiž povedali, že mu ďalšiu kartu vydajú iba, keď im o nich povie. Všetko nakoniec klaplo.

Gignac od American Express odišiel s kópiou platinovej karty skutočného saudského princa, na ktoré bolo v prepočte 179 miliónov eur. Gignac sa potom dopúšťal ďalších a ďalších podvodov. Chrbát mu kryl až do vlaňajšieho novembra britský právnik Carl Williamson. Keď prasklo, že je Gignac podvodník, spáchal advokát samovraždu. Podľa jeho rodiny nevedel, že bol oklamaný.

Anthony Gignac sa v roku 1970 narodil ako José Enrique Moren

Prezradilo ho bravčové mäso

Gignac pritom rokoval aj o odkúpenie 30% luxusného hotela Fontainebleau na Miami Beach. A to sa mu stalo osudným. To, čo ho nakoniec prezradilo, bol jedálniček. Keď chcel od miliardára Jeffreyho Soffera odkúpiť časť hotela, objednal si na schôdzke bravčové. A to by si žiadny pravý moslim nikdy nedovolil. Gignac nevedel, že talianske prosciutto je sušená bravčová šunka.

Keď ho zatkli naposledy, vyhováral sa ako vždy na diplomatickú imunitu. Lenže to mu už nebolo nič platné. Súd s falošným saudským princom sa bude konať v nasledujúcich týždňoch. Za jeho viacnásobné podvody mu hrozí až desaťročný trest väzenia. Že peniaze z podvodníka oklamaní podnikatelia, banky ani boháči už nikdy späť nedostanú, je takmer isté.