Prezident Miloš Zeman vážne uvažuje, že udelí milosť najznámejšiemu českému väzňovi Jiřímu Kajínkovi, ktorý bol za dvojnásobnú nájomnú vraždu a pokus vraždy odsúdený na doživotie. Podľa prezidenta je Kajínek vo väzení dlho a existujú pochybnosti o jeho vine.

Na Slovensku sa stal známy hlavne po filme „Kajínek“o jeho slávnom úteku z najstráženejšej väznice Mírov. 29. októbra 2000 – Kajínek utiekol z väznice a polícia ho zadržala 8. decembra 2000 v Prahe. 4. augusta 2010 mal celovečerný film Kajínek premiéru.

.
Pred štyrmi rokmi prezident pritom tvrdil, že by Kajínkovi milosť nedal. Vinu Kajínek nikdy nepriznal, políciu obvinil z vykonštruovaného procesu a súd z predpojatosti. V dôsledku mediálneho záujmu sa v prípade objavil rad nezrovnalostí, neskôr aj nové svedecké výpovede. Traja ministri spravodlivosti podali sťažnosť na chyby pri vyšetrovaní. Kajínek žiada o obnovu procesu, zatiaľ čo iní svedkovia ho obviňujú z manipulácie verejnou mienkou a zo zastrašovania.
„Povedal som, vážne uvažujem ‘, ale to znamená veľa,“ podotkol vo štvrtok Zeman.
Pripomenul, že pri nástupe do funkcie prezidenta požiadal vtedajšiu ministerku spravodlivosti Helenu Válkovú o preskúmaní Kajínkova procese tak, že by bol odňatý plzenskému súdu a preložený inam. „Pani ministerka Válková bola medzitým odvolaná, takže k tomu nedošlo,“ dodal Zeman.

Zeman sa ku Kajínkovi vyjadruje dlhodobo

Plzeňský súd uložil zrejme najznámejšiemu českému väzňovi doživotný trest 23. júna 1998. Odsúdil ho za to, že v roku 1993 zastrelil v serpentínach poblíž plzenskej väznice Bory podnikateľa Štefana Jandu a jeho osobného strážcu Juliána Pokoša. Druhý bodyguard útok prežil. Vraždy si vraj objednal iný podnikateľ.
Vinu Kajínek nikdy nepriznal, políciu obvinil z vykonštruovaného procesu a súd z predpojatosti. V dôsledku mediálneho záujmu sa v prípade objavil rad nezrovnalostí, neskôr aj nové svedecké výpovede. Traja ministri spravodlivosti podali sťažnosť na chyby pri vyšetrovaní. Kajínek žiada o obnovu procesu, zatiaľ čo iní svedkovia ho obviňujú z manipulácie verejnou mienkou a zo zastrašovania.

Zeman vo svojej funkcii zatiaľ udelil sedem milostí

Poslednú milosť Zeman udelil začiatkom tohtoročného apríla mužovi chorému rakovinou, ktorý bol odsúdený za majetkové zločiny a nedovolené ozbrojovanie. Už pred prezidentskými voľbami v roku 2013 Zeman povedal, že nebude udeľovať milosti s výnimkou striktne obmedzeného okruhu humanitárnych prípadov. Právomoc v udeľovaní milostí previedol v decembri 2013 na ministerstvo spravodlivosti.
„Žiadosti o milosť týkajúce sa pána Kajínka sme na Hrad nepostupovali, však to pánovi prezidentovi nebráni milosť udeliť z vlastného rozhodnutia,“ vysvetlila hovorkyňa. Za dobu, po ktorú má úrad agendu na starosti, dorazilo celkovo 88 žiadostí o Kajínkove omilostenie. Písomnú žiadosť v prospech odsúdeného totiž môže podať ktokoľvek, nie len páchateľ či jeho príbuzní. Na ministerstvo sa tak často obracajú Kajínkovi priaznivci, ktorí veria v jeho nevinu.

Výber hlavných udalostí okolo prípadu Jiřího Kajínka

• 8. februára 1994 – Kajínka zatkla pražská zásahová jednotka.
• 29. septembra 1995 – Kajínek bol obžalovaný z dvojnásobnej vraždy.
• 23. júna 1998 – Krajský súd v Plzni uznal Kajínka vinným z dvojnásobnej nájomné vraždy a pokusu o vraždu a odsúdil ho na doživotie. Vinu Kajínek nikdy nepriznal, políciu obvinil z vykonštruovaného procesu a súd z predpojatosti.
• 23. februára 1999 – Vrchný súd v Prahe Kajínkov trest potvrdil.
• 29. októbra 2000 – Kajínek utiekol z väznice Mírov na Šumpersku. Polícia ho zadržala 8. decembra 2000 v Prahe 5.
• 26. januára 2004 – V kauze sa objavil nový svedok. Televíziu Nova povedal, že z cely videl streľbu pod väznicou Bory. Svedok, vtedajší väzeň, vykreslil okolnosti zločinu inak, než je opísali v rozsudku súdy. Kajínek vzápätí požiadal o obnovu procesu.
• 8. apríla 2004 – Inšpekcia ministra vnútra opätovne nepreukázala podozrenie, že niekto z policajtov bol zapletený do nájomných vrážd.
• 23. septembra 2004 – Plzeňský krajský súd zamietol Kajínkovu žiadosť o obnovu procesu.
• 21. februára 2005 – Vrchný súd v Prahe zrušil verdikt plzenského súdu a vrátil mu vec na ďalšie konanie.
• 8. marca 2006 – Plzeňský krajský súd žiadosť o obnovu konania opäť zamietol.
• 30. júna 2006 – Kajínkovu žiadosť o obnovu procesu zamietol aj Vrchný súd a v októbri 2007 tiež Ústavný súd.
• 3. augusta 2006 – Minister spravodlivosti Pavel Němec podal k NS sťažnosť pre porušenie zákona. NS ju zamietol.
• 4. augusta 2010 – Premiéru mal celovečerný film Kajínek, inšpirovaný príbehom Jiřího Kajínka.
• 28. marca 2011 – Senát Krajského súdu v Plzni zamietol žiadosť Kajínkova advokáta o obnovu procesu. Verdikt následne potvrdil Vrchný súd v Prahe i Ústavný súd.
• 15. apríla 2013 – Minister spravodlivosti Pavel Blažek (ODS) odmietol podať sťažnosť pre porušenie zákona v Kajínkova kauze, o ktorú ho odsúdený žiadal.
• 5. februára 2015 – Šumperský okresný súd zamietol Kajínkovu žiadosť o preradenie z väznice s ostrahou do väznice s dozorom.
• 8. februára 2015 – Prezident Miloš Zeman povedal, že Kajínek by mal mať šancu obhajovať sa znovu pred súdom. Jeho prípad by potom mal preskúmať iný trestný senát, než plzeňský, povedal Zeman.
• 23. marca 2015 – Krajský súd v Košiciach zamietol Kajínkovu sťažnosť proti rozhodnutiu šumperského súdu, ktorý ho odmietol preradiť do miernejšieho typu väznice.
• 23. júla 2015 – Krajský súd v Plzni zamietol Kajínkovu žiadosť o obnovu procesu. V septembri potom Vrchný súd v Prahe zamietol jeho sťažnosť proti rozhodnutiu Krajského súdu v Plzni.
• 6. apríla 2017 – Prezident Miloš Zeman povedal, že vážne uvažuje o udelenie milosti Jiřímu Kajínkovi. Podľa prezidenta je Kajínek vo väzení dlho a existujú pochybnosti o jeho vine.