Polárna expedícia sa vydala za preludom, došlo aj na vraždu.

1506

Je to jedna z najsmutnejších, ale zároveň najpodivuhodnejších kapitol v dobývaní Arktídy. Expedícia ku Crockerovej krajine v roku 1913 ich niekoľkoročnou honbou za snom, ktorý sa v minúte zmenil na nočnú moru.

Keď sa svetoznámy polárnik Robert Peary vrátil zo svojej expedície do Arktídy, tvrdil, že v oceáne 130 míľ severne od Mysu Thomasa Hubbarda zbadal doposiaľ neprebádanú krajinu. Nemal čas k nej zamieriť, ale bol si jej existenciou istý. Pomenoval ju dokonca Crockerova krajina na počesť George Crockera, jedného zo svojich štedrých sponzorov.

Pearyho ohlas spôsobil, že o jeho správe prakticky nikto nepochyboval. Múzeum prírodnej histórie v New Yorku sa rozhodlo usporiadať vlastnú expedíciu, ktorá nielen dopláva ku Crockerovej krajine, ale aj zmapuje jej faunu a flóru. Expedícii velil Donald Baxter MacMillan, ktorý si na palubu parníku Diana vzal botanika a geológa Waltera Ekblawa, Fitzhugh Green mal miesto fyzika a inžiniera, Maurice Tanquary bol zoológ a dr. Hunt bol chirurg a lekár výpravy. Na palube slúžil aj Minik Wallace, Eskimák, ktorého kedysi ešte ako dieťa priviezol do USA práve Peary, a teraz mal byť tlmočníkom a sprievodcom výpravy.

Expedícia sa od začiatku

V Etahu postavili základnú.

nevyvíjala dobre. Parník Diana v noci 16. júla 1913 narazil na skaly pri pobreží Labradore a všetci sa museli presunúť na sprievodné plavidlo Erik. Na palube došlo k hádke a MacMillan obvinil kapitána, že bol opitý. Nakoniec na Erikovi doplávali až do Etah, opustenej osady na severe Grónska.

Vianoce na základni.

Za pomoci miestnych Eskimákov tu vybudovali svoj hlavný stan. Veľká budova s ​​deviatimi miestnosťami bola vybavená elektrinou a veľkým skladiskom potravín. Odtiaľ sa im na púť na sever nakoniec podarilo kvôli najrôznejším komplikáciám vyraziť až v marci 1914. Ekblaw, MacMillan, Green a sedem Eskimákov sa vydali na 1200 kilometrov dlhú cestu k nájdeniu Crockerovej krajiny.

Green

Skupina sa začala rýchlo rozpadať. Minik Wallace sa chcel vrátiť, pretože sa zamiloval do ženy jedného Eskimáka a celá výprava sa mu priam nepáčila. Potom sa otočil späť aj Ekblaw a ďalšie Eskimák. Keď výprava dosiahla Severného ľadového oceánu, MacMillan poslal späť do Etah ďalších dvoch Eskimákov. MacMillan, Green a dvaja Eskimáci zbadali konečne 21. apríla za nádherného mrazivého dňa na obzore zdvíhajúcu sa masívnu horu. Kým Green bláznivo skákal radosťou a MacMillan ďakoval Bohu, Eskimáci sa Mračili. Potom jeden z nich prehovoril. „Je to odraz. Ako vy tomu hovoríte? Je to odraz, žiadna krajina.“

MacMillan po návrate do Etahu.

MacMillan aj Green boli úplne zdrvení. Na mieste zostali päť dní, ale nebolo pochýb o tom, že Eskimáci majú pravdu. To, čo videl Peary a kvôli čomu bola usporiadaná táto výprava, bola len arktická fatamorgána. Optický klam, nič viac. „Moje sny a nádeje posledných štyroch rokov boli len sny. Všetko končí horkým sklamaním,“ poznamenal si do denníka MacMillan.

Dr. Hunt

Cesta späť bola depresívna, skupina sa rozdelila do dvojíc, v ktorej bol vždy jeden Američan a jeden Eskimák. Lenže keď sa Green stretol s Macmillan, Eskimák s ním nebol. Green sa priznal, že ho zastrelil, údajne preto, že sa pokúsil utiecť. Táto vražda zostala dodnes neobjasnená.

Parník Erik.

Expedícia skončila v troskách, muži trpeli hladom a čakali na vyslobodenie. Lenže dve lode, ktoré ich mali zo severu Grónska odviezť, samy uviazli v ľade. Traja muži sa dostali do USA nakoniec sami na saniach po ceste dlhej 1000 míľ. Macmillan a Ekblawa vyzdvihol až v roku 1917 parník Neptún.