Mena Bitcoin vznikla v roku 2009 a totožnosť jej tvorca bola od počiatku záhadou. Autor je známy iba ako Satoši Nakamoto, toto meno je však všeobecne považované za pseudonym.
Podľa magazínu Wired sa za týmto pseudonymom zrejme ukrýva Craig Steven Wright. Na toto meno je dom na severe Sydney podľa austrálskeho voličského zoznamu registrovaný.
Do domu v stredu vstúpila zhruba desiatka policajtov a začala ho „čistiť“, oznámil Reportéra agentúry Reuters jeden z policajtov.
Časopis Wired a internetová stránka Gizmodo niekoľko hodín pred razií zverejnili výsledky svojho skúmania, podľa ktorých je údajný austrálsky akademik Wright pravdepodobne záhadným tvorcom Bitcoin. Tvrdí to na základe uniknutých e-mailov, dokumentov a webových archívov, vrátane prepisu Wrightovej schôdzky s predstaviteľmi austrálskeho daňového úradu.
Polícia vo vyhlásení uviedla, že prítomnosť policajtov na pozemku pána Wrighta a nedávne správy o Bitcoin spolu nesúvisia.
Mena Bitcoin je navrhnutá tak, aby ju nemohli ovplyvňovať vlády ani centrálne banky. Kyberneticke mince „razia“ sieť počítačov so špecializovaným softvérom, naprogramovaným tak, aby uvoľňoval nové mince stabilným, ale stále klesajúcim tempom. Počet mincí v obehu má dosiahnuť nakoniec 21 miliónov, čo má byť okolo roku 2140.
Kurz Bitcoin je však vysoko nestabilny a podlieha extrémnym výkyvom. Dôvodom je aj to, že Bitcoin nie je všeobecne uznávanou a prijímanou menou a pohyby jeho hodnoty ukazujú, že je považovaný skôr za vysoko špekulatívnu investíciu. Kritici meny Bitcoin často upozorňujú na jej zneužiteľnosť pre pranie špinavých peňazí.