V Česku stavali „továrne“ na pervitín.
Polícia zadržala 17 ľudí, ktorí boli obvinení kvôli dodávkam chemikálií na výrobu pervitínu a výstavbe veľkých laboratórií k varenie tejto drogy v Česku. Laboratóriá podľa odhadov polície vyrobili niekoľko ton pervitínu. Obvineným hrozí až 12 rokov väzenia.
Prevažnú časť gangu tvorili občania vietnamskej národnosti
Polícia je presvedčená, že zločinecká sieť stojí za prevádzkou všetkých veľkých laboratórií v Česku na výrobu pervitínu od roku 2012. Pervitín z veľkých laboratórií podľa riaditeľa Národnej protidrogovej centrály Frydrycha prevažne smeroval do Nemecka, Poľska, Rakúska, škandinávskych krajín i na tuzemský trh. Podľa polície ide o jednu z najdôležitejších akcií proti výrobcom drog za posledných desať rokov v Čechách.
Prevažnú časť gangu podľa Frydrycha tvorili občania vietnamskej národnosti. Gang sa podľa polície špecializoval na dovoz chemických látok potrebných na výrobu drogy a dodávky niektorých komponentov do laboratórií. Skupina podľa polície dodávala svoje komodity záujemcom na kľúč, na prepravu látok využívali veľké množstvo áut a ľudí.
Skupina látky ukrývala v medziskladoch, ktoré často boli v bežnej zástavbe. Gang podľa Frydrych dovážal napríklad biely fosfor z Talianska. Ďalšie chemikálie odoberal veľkoobchodne z klasickej predajnej siete v Česku.
„Ide o látky, ktoré majú široké legálne použitie,“
uviedol Frydrych. Podľa neho išlo o luhy, kyseliny alebo rozpúšťadlá. Podľa Frydrych počet obvinených nie je konečný, pretože v súvisiacich trestných konaniach bolo obvinených ďalších 36 osôb v Česku, Poľsku alebo Nemecku. Táto časť prípadu sa týka samotných výrobcov drogy.
Kauzou dovozcov chemikálií a výrobcov laboratórií sa zaoberá Krajské štátne zastupiteľstvo v Plzni. Pri domových prehliadkach polícia u obvinených zadržala približne 4,5 tony rôznych chemikálií, z ktorých by išlo vyrobiť vyše 2,5 tony pervitínu. Ďalej polícia zaistila dve veľké laboratóriá, 15 kilogramov pervitínu alebo finančnú hotovosť sedem miliónov korún.
/ces/