Tí na základe fiktívnych faktúr páchali daňové trestné činy a spôsobili štátu škodu vo výške viac ako sedem miliónov eur. Hrozí im za to trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.
„Úrad boja proti korupcii vykonal jednu z najväčších akcií, do ktorej bolo nasadených 150 policajtov v spolupráci s pracovníkmi colnej správy a Akadémie Policajného zboru. Akcia aj v spolupráci s Daňovým riaditeľstvom SR prebehla na viacerých miestach v rámci celého Slovenska, od Bratislavy až po Spišskú Novú Ves,“ informovala dnes TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová. Policajti vykonali celkovo 22 domových prehliadok a 19 prehliadok iných priestorov. V rukách majú množstvo listinných a účtovných dôkazov.
Organizovaná skupina osôb pôsobila najmenej v období od roku 2009 do augusta minulého roka na celom území Slovenska, od Bratislavy až po Spišskú Novú Ves.
„Hlavou a organizátorom skupiny mal byť Roman J. Riadil činnosť skupiny zameranej na neoprávnené získanie finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Okrem neho v skupine figurovali Milan V., Jozef H., Ľuboš A., František F. a Jozef C. Tí mali mať na starosti komunikáciu medzi jednotlivými členmi skupiny, odovzdávať pokyny, ako postupovať pri vykonávaní daňových kontrol, preberať a prerozdeľovať nelegálne získané finančné prostriedky,“ uviedla hovorkyňa.
Mali tiež zabezpečovať a vystavovať fiktívne účtovné doklady medzi ostatných členov ako Jozef K., Marián C., Marek T., Michal S., Jozef R., Patrik P., Milan O., František K., Vladimír B. a ďalších. Takto mali organizovať a riadiť činnosť a vedenie účtovníctva minimálne 14 spoločností.
Ich nelegálna činnosť podľa policajných zistení spočívala najmä vo vystavovaní a následnom zaúčtovaní fiktívnych faktúr, nikdy však nedošlo k dodaniu tovaru ani služieb uvedených na faktúrach. Následne si mali uplatňovať neoprávnene nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty a zníženie odvodovej povinnosti DPH. Mal s nimi spolupracovať aj Štefan M., pracovník Daňového úradu. Práve pre neho mal Roman J. prisľúbiť 50.000 eur, ak bude pôsobiť aj na ďalších pracovníkov Daňových úradov, aby rozhodli o vyplatení nadmerného odpočtu DPH bez daňovej kontroly. „Svojou činnosťou uviedli správcu dane, deväť daňových úradov, do omylu,“ dodala Dobiášová.
Polícia v spolupráci s Daňovým riaditeľstvom SR v priebehu vyšetrovania zabránila vyplateniu približne 2,8 milióna eur na nadmerných odpočtoch DPH.
Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil 18 osôb z trestného činu neodvedenia dane a poistného a skrátenia dane a poistného ako organizovanú skupinu, z toho hlavného organizátora ešte z nepriamej korupcie, dve osoby za neodvedenie dane a poistného v spolupáchateľstve a jednu osobu, pracovníka Daňového úradu, za napomáhanie k tomuto zločinu a nepriamu korupciu. Stíhaní sú na slobode.