Ten šéfoval zboru poradcov aj za prvej Ficovej vlády do roku 2010. Vzhľadom na to, že Smer-SD bude tentoraz vládnuť sám, dezignovaný šéf vlády pred časom nový zbor poradcov označil aj za „tieňovú vládu“, ktorá bude plniť hlavne kontrolnú funkciu.
Okrem toho medzi úlohy zboru poradcov bude podľa Faiča patriť aj pravidelná príprava kvalifikovaných a odborných stanovísk pre budúceho premiéra. Tie nebudú verejné a dostane ich len Fico. Zaoberať by sa mali materiálmi, ktoré budú predložené na rokovania vládneho kabinetu.
Zbor poradcov by mal tiež pripravovať rôzne podujatia a odborné konferencie či prípadne koordinovať prípravu stratégie rozvoja krajiny. „V súčinnosti so zborom poradcov sa už aj v minulosti posudzovalo, kam sme zašli pri jednotlivých rezortoch pri plnení programového vyhlásenia vlády,“ dodal Faič.
Zloženie budúceho zboru poradcov zatiaľ stále nie je uzavreté. Jeho obsadenie bude závisieť napríklad aj od zloženia vládneho kabinetu. Faič zatiaľ nevedel povedať ani presný počet, ktorý bude mať. „Nebudeme mať zostavu priamo, čo sa týka rezortov, ale skôr odvetví, pretože mnohé z nich pokrývajú tri-štyri odvetvia… Budú tam významné osobnosti, ktorých odborný názor v mnohých veciach sa nazdávam, že bude relevantný,“ komentoval budúci šéf zboru poradcov.
Istú pozíciu v tieňovej vláde by mali mať predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Jaromír Pastorek, šéf Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár či analytik Peter Stanek. Šéf SAV tvrdí, že chce aj v nasledujúcom období presadzovať navyšovanie financií na vedu a výskum či efektívnejšie čerpanie eurofondov v tejto oblasti. Súčasne ostane aj na čele akadémie. „Ja by som to nevidel ako konflikt záujmov,“ doplnil Pastorek.