Ak by to však sami vnímali ako svoju spoločenskú povinnosť, v dobrovoľnom príspevku im nič nebráni. V reakcii na podobnú iniciatívu francúzskych boháčov to pre TASR uviedli oslovení poslanci Národnej rady (NR) SR.
Skupina najbohatších ľudí vo Francúzsku v týchto dňoch vyzvala francúzsku vládu, aby im zvýšila dane, a tak pomohla riešiť finančné problémy krajiny. V petícii, ktorú zverejnili na internetovej stránke týždenníka Le Nouvel Observateur, 16 šéfov veľkých podnikov, manažérov a veľmi bohatých jednotlivcov vyzvalo vládu na vytvorenie „špeciálneho príspevku,“ ktorý by sa vzťahoval na majetok najbohatších ľudí v krajine.
„Predstaviteľné to je aj na Slovensku. Ale nemyslím si osobne, že to je nejaký ultra systémový krok a že to je niečo, čo spasí ekonomiku akejkoľvek krajiny,“ reagoval šéf finančného výboru parlamentu Jozef Kollár (SaS). V tejto súvislosti podľa neho vzniká pragmatická otázka, že tí, čo oficiálne priznávajú svoj majetok, môžu pri svojej snahe „doplatiť“ na milionárov a miliardárov, ktorí to o sebe nepriznávajú a prípadnému vyššiemu zdaneniu by unikali.
„Ak sa nájde bohatý človek, ktorý štátu odovzdá dobrovoľne zo svojho majetku, tak to budem vítať. Len predpokladám, že tí 16 chcú, aby platili aj ostatní,“ vyjadril svoju výhradu poslanec Mosta-Híd Ivan Švejna. Rovnako ako Kollár upozornil, že na Slovensku je otázkou, kto je v skutočnosti ako bohatý.
„Zachytil som túto informáciu a troška som sa nad ňou pousmial. Je to jeden zo spôsobov, ale na dobrovoľnej báze, takže keby sa na Slovensku prihlásila nejaká skupina ľudí a niekto by chcel ísť príkladom ako francúzski bohatí ľudia, tak nevidím problém,“ pripustil podpredseda finančného výboru Ondrej Matej z SDKÚ-DS. Upozornil však, že vyššie zdaniť bohatých ľudí je v rozpore so systémom rovnej dane, ktorý na Slovensku roky úspešne funguje.
„Takže ak by to bolo na dobrovoľnej báze, tak áno, ale otázka by potom znela, ktorí by to boli tí naši skutočne bohatí ľudia. A či by sa aj ukázali,“ dodal Matej.