Austrálsky vedec David Goodall zomrel vo Švajčiarsku vo veku 104 rokov po tom, čo podstúpil asistovanú samovraždu. Do žily si vpravil smrtiaci liek. Na kliniku, kde sa rozhodol odísť zo sveta, mieria polícia.
David Goodall († 104) si splnil svoje želanie a približne o pol jednej navždy opustil tento svet. Pred zákrokom vraj ani chvíľu neváhal a keď jeho príbuzní na klinike vypĺňali posledný formulára, ešte žartoval: „Na čo čakáme?“. Novinárom potom povedal, že si je istý, že urobil správne rozhodnutie a jeho život bol posledný roky veľmi ťažký.
Posledné cestu austrálskeho vedca sledovala aj reportérka Sky News Michelle Cliffordová. „Počujem Beethovenovu symfónia č. 9 za zatvorenými dverami izby, kde Dávidovi Goodallovi pomáhajú zomrieť. Reportérom povedal, že by si ju rád vypočul až do konca,“ opísala srdcervúci moment zo švajčiarskej kliniky, kam sa Goodall cez pol sveta vydal, aby mohol konečne zomrieť.
Podľa zamestnancov kliniky Life Cycle v Bazileji vedec následne „pokojne zomrel“. Na kliniku mieri ešte polícia a koroner, ktorí sa musia uistiť, či bola asistovaná samovražda vykonaná správne. Lekári počas nej vedcovi zaviedli do žily ihlu, smrtiacu injekciu Nembutalu si ale musel aplikovať sám. Nembutal je jeden z obchodných názvov barbiturátov pentobarbital, ktorý sa vo vyšších dávkach používa na asistované samovraždy napríklad aj v USA.
Goodall odišiel zo sveta obklopený rodinou presne, ako si želal. Krátko pred smrťou sa svojimi blízkymi obedoval smaženú rybu s hranolčekmi a kus tvarohovej torty.
Austrálskeho vedca Davida Goodalla zajtra na jeho vlastné želanie usmrtia.
Dopoludnia strávil botanik a ekológ Goodall v záhradách bazilejskej univerzity. Skleníky si prezeral v sprievode svojich vnúčat, ktorá za ním prišla z Austrálie. Už skôr Goodall povedal, že žiaden z jeho blízkych sa ho nepokúšal od rozhodnutia ukončiť dobrovoľne svoj život odradiť.
Pred smrťou vyjadril nádej, že jeho krok prispeje k zmene prístupu k eutanázii, predovšetkým v jeho austrálskej vlasti. „Chcel by som vyslať tento odkaz: Akonáhle človek presiahne päťdesiatku alebo šesťdesiatku, mal by sa sám slobodne rozhodnúť, či chce ďalej žiť, alebo nie,“ vysvetlil.
Dôvodom k tomuto činu bolo, že už ho v posledných rokoch netešil život. „Hlboko ľutujem, že som dosiahol takého veku. Nie som šťastný. Chcem umrieť. Nie je to nijako zvlášť smutné,“ povedal televízii ABC začiatkom apríla na svojich posledných narodeninách. „Nechcem už ďalej žiť. Strácam zrak i sluch,“ povedal Goodall na stredajšej tlačovej konferencii, na ktorú si obliekol tričko s nápisom Ageing disgracefully (Starnúci nedôstojne). Na otázku, čo mu bude chýbať, odpovedal, že výlety do austrálskeho vnútrozemia, ktoré však kvôli svojmu zdravotnému stavu už rovnako nemohol v posledných rokoch podnikať.
Švajčiarsko je jednou z najliberálnejších krajín, pokiaľ ide o možnosť ukončiť dobrovoľne za asistencie lekárov svoj život. Vo väčšine krajín sveta je eutanázia nezákonná. Bola zakázaná aj v celej Austrálii, kým ju vlani nepovolil jeden zo šiestich austrálskych štátov, a to Viktória. Príslušný zákon však začne platiť až od júna budúceho roka a vzťahovať sa bude len na nevyliečiteľne chorých pacientov, ktorým zostáva menej ako šesť mesiacov života.