Zároveň priznáva, že hladomor nemusel byť tak tragický, keby sa do krajiny dostala pomoc hneď pri prvotných známkach problémov.
Počet mŕtvych je ešte o štyridsať tisíc vyšší, než počet obetí somálskeho hladomoru v roku 1992. O správe OSN informoval server BBC.
Hladomor v roku 2010 spôsobila rozsiahle sucha, ktoré ešte zhoršil konflikt medzi znepriatelenými skupinami, navzájom medzi sebou bojujúcimi o moc. Organizácie Spojených národov o hladomore v regiónoch Bakool a Lower Shabelle prvýkrát informovala v júli 2011, kedy ích ovládala islamistická skupina al-Šabáb, ktorá sa hlási k al-Káide.
Ích bojovníci vtedy popreli, že by ich sužoval hlad a vykázali z oblasti západne organizácie, ktoré chceli miestnym pomôcť. Hlad sa potom rozšíril do ďalších oblastí, vrátane Middle Shabelle, Afgoye a prenikol aj do táborov utečencov vo vládou kontrolovanom hlavnom meste Mogadišo.
Ekonóm Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo OSN Mark Smulders označil hladomor za „naozaj strašnú ľudskú tragédiu“. „Odhadovanie úmrtnosti v takýchto situáciách je naozaj nepresná disciplína. Pre náš výskum sme však použili kvantitatívne aj kvalitatívne dáta a jeho výsledkami sme si istí,“ povedal Chris Hillbruner z organizácie Famine warning system network, ktorá sa na správe tiež podíela.