Na niektorých miestach sveta však pomáhajú so strážením ohrozených zvierat, alebo s mapovaním veľkých území. A práve tak povestné drony využívajú aj archeológovia v Peru.
Bezpilotné lietadlá už podobným spôsobom používajú aj v iných oblastiach Južnej Ameriky. K ich hlavným výhodám patrí pokrytie obrovského územia, čo je pri počiatočných archeologických prieskumoch kľúčová. Lietadlo osadený mapovacou zostavou dokáže vytvoriť plastický model terénu a vie zaznamenať aj plochy pod hustou korunou stromov.
Archeológovia tak môžu odhaliť aj prastaré chrámy, ktoré by inak zostali skryté. Bežnou praxou tak je skenovanie terénu, následné vyhodnotenie a v spolupráci s úradmi stanovené ochranné pásmo okolo potenciálneho archeologického náleziska. Následné nákladné a časovo náročné pozemné expedície tak teraz majú oveľa väčšiu úspešnosť.
„Sú pre nás skvelým nástrojom pre ochranu nálezísk,“ uviedla pre server guardian.co.uk Ana Maria Hoyleová, jedna z peruánskych archeoložek. Hoyleová dodáva, že ministerstvo kultúry teraz plánuje nákup ďalších lietadiel, ktoré majú pomôcť s ešte rýchlejší identifikáciou potenciálnych archeologicky cenných oblastí.
Úrady totiž stále rýchlejšie rozhodujú o predaji niektorých území pre komerčné účely. Veľakrát sa tak stáva, že historicky hodnotné územie skončí v troskách.