Pozdĺž sibírskej rieky Leny sa asi 60 kilometrov proti prúdu od mesta Jakutsk nachádzajú prírodne skalné útvary, ktoré miestni ľudia nazývajú Lenin kamenný les alebo Lenine piliere. Týčia sa do výšky 150 metrov a rozpínajú sa do šírky okolo 80 kilometrov. Ich výnimočnosť podčiarkuje fakt, že sú pre bežného cestovateľov veľmi nedostupné. Od roku 2006 sú zaradené na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


Pozoruhodné skalné útvary sa skladajú zo striedajúcich sa vrstiev vápenca, sliny, dolomitov a bridlic, vzniknutých v prvej perióde prvohôr pred 545 až 490 miliónmi rokov. Tieto druhy ostro rozoklaných skál sa zvyčajne tvoria v morskom prostredí a ich drsné východy vznikajú v dôsledku zvetrávania.

Početné fosílie pravekých organizmov, ktoré boli v tejto oblasti nájdené, prinášajú unikátne zachovalé dôkazy o veľmi dôležitej etape histórie organického sveta a „boomu“ biodiverzity, ku ktorému došlo počas najstaršej fázy prvohôr. Rovnako sa tu našli fosílie mamutov, Bison, chlpatých nosorožcov, takzvaného Lenina koňov a sobov.

Leniny piliere fascinujú cestovateľov už od 17. storočia, ale dostať sa k nim nie je vôbec ľahké. Najprv je potrebné sa lietadlom prepraviť do Jakutska, ktoré je so svojimi takmer 211 tisícmi obyvateľmi považované za najväčšie mesto postavené na večne zamrznutej pôde (permafrostu) na svete. Je tiež považované za jedno z najchladnejších miest na svete. To nie je prekvapujúce, keď si uvedomíte, že v priebehu zimy je tu priemerná teplota od -40 ºC. Z Jakutska je nutné vydať sa viac ako 140 kilometrov pozdĺž rieky Leny. V letných mesiacoch, kedy nie je zamrznutá, môžete túto cestu absolvovať loďou. Po zvyšok roka iba s pomocou záprahov psov.