– účasť na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny na území iného štátu.
Podľa návrhu ten, kto sa počas vojny na území iného štátu aktívne podieľa na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny konajúcej v rozpore s medzinárodným právom, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až osem rokov.
Žoldnier
Ministerstvo navrhuje, aby mohla byť potrestaná aj pasívna účasť na týchto aktivitách – od podnecovania až po finančnú podporu. Súčasná právna úprava umožňovala viac výkladov, či účasť Slovákov v bojoch na Ukrajine na strane separatistov je trestná. Pod gesciou rezortu spravodlivosti preto vznikla predložená novela.
Návrh reaguje na aktuálny globálny fenomén tzv. cudzích bojovníkov, uvádza sa v dôvodovej správe. Cudzieho bojovníka možno vo všeobecnosti definovať ako jednotlivca, ktorý opustí územie štátu, z ktorého pochádza alebo kde žije, s cieľom pripojiť sa k neštátnej ozbrojenej skupine v rámci ozbrojeného konfliktu na území iného štátu a ktorý je primárne motivovaný ideológiou alebo náboženstvom.
Cudzí bojovníci svojím konaním zvyšujú intenzitu a trvanie ozbrojených konfliktov, v ktorých sa zúčastňujú, na druhej strane predstavujú aj závažné bezpečnostné riziko pre samotné štáty ich pôvodu, ako aj tranzitu, zdôrazňuje sa v materiáli.
Nelegálna výroba a obchodovanie s drogami
Časť novely Trestného zákona rieši problematiku látok s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom. Nelegálna výroba a obchodovanie s takýmito látkami nie je v súčasnosti na Slovensku trestné.
Podľa navrhovaného znenia novely bude páchateľom za neoprávnené zaobchádzanie s nimi hroziť trest do troch rokov, v najzávažnejších prípadoch 10 až 15 rokov.
Rezort spravodlivosti navrhovanými zmenami reaguje na vývoj drogovej scény na Slovensku, klesá totiž konzumácia a obchodovanie s klasickými drogami okrem metamfetamínu a zvyšuje sa takzvané polydrogové užívanie. Pri ňom užívatelia kombinujú klasické drogy s novými psychoaktívnymi látkami, alkoholom a liekmi.