Preč s bolesťami chrbta

1692

Len správnym držaním tela a posilňovaním sa vyhnete zdravotným problémom. Takže, ako na to?

Predovšetkým sa treba rozhodnúť a nájsť si čas na pravidelné posilňovanie chrbtice a chrbtového svalstva. Veď chrbtica je oporou celého nášho tela, vďaka nej môžeme chodiť vzpriamene, sme pohybliví, dokážeme niesť aj ťažké bremená.
Moderný človek presedí pol dňa v práci, domov sa odvezie v aute, posadí sa pred televízor a v noci si ľahne do mäkkej postele. Jednostranné zaťažovanie chrbtice sa prejaví tak, že sa naruší jej normálne zakrivenie, ochabne priľahlé svalstvo, ktoré je aj nedostatočne prekrvené. Tak vznikajú bolesti nielen chrbta, ale aj hlavy, šije, pliec a končatín. Sústavné preťažovanie chrbtice potom vedie k postupnému opotrebúvaniu medzistavcových platničiek. A potom už stačí jediný prudký pohyb a objavia sa neznesiteľné bolesti, ktoré treba často liečiť aj operatívne.

Aj pozitívne vyžarovanie

Ovisnuté plecia, ohnutý chrbát, poklesnutý hrudník nielenže nevyzerajú zdravo, ale tiež signalizujú nedostatok sebavedomia. Aby ste už na prvý pohľad vyzerali sebaisto a vyžarovala z vás pozitívna energia, stačí sa len vyvarovať niektorých chýb a naučiť sa správne stáť, chodiť, ležať, sedieť.

Státie: Predstavte si, že ste bábka, ktorú niekto na nitiach vyťahuje hore. Natiahnite si krčné stavce, vypnite hrudník, automaticky vystrčte panvu dopredu. Kto musí dlhšie stáť, napríklad predavačky, mal by sa z času na čas o niečo oprieť.

Chodenie: Nikdy pri chodzi netlačte hlavu dopredu. Uvoľnite plecia jednoduchým cvikom – zatlačte ich dozadu, potom dolu a dopredu.

Ležanie: Dôležitá je tvrdá posteľ, ale s mäkkým matracom, na ktorom telo rovnomerne leží. Poduška musí siahať iba pod plecia. Najlepšou polohou na spanie je poloha na boku.

Sedenie: Chrbticu krivia predovšetkým nepohodlné stoličky. Ideálnou pomocou pre tých, ktorí dlho sedia, je väčšia lopta. Posadíte sa na ňu a snažíte sa podskakovať. Je to veľmi prirodzený tréning, ktorý odstraňuje bolesti krížov aj chrbta. Tým, že musíte balansovať, automaticky zaujímate správne držanie tela. Ak nemáte problémy s kolenami, môžete na sedenie používať kľakačku.

Upratovanie: Pri čistení, zametaní, vysávaní je dôležité, aby porisko metly alebo hadica vysávača boli také dlhé, aby vám dovolili všetku prácu robiť s vystretým chrbtom. Inak priveľmi namáhate oblasť krížových stavcov.

Pozeranie televízora: Televízor by mal byť umiestnený vo výške očí.

Zdvíhanie bremien: Aj zdvíhanie ťažkých vecí sa treba naučiť. Najoptimálnejšie je ísť do kolien, pričom chrbát zostáva rovný. Bremeno treba pritiahnuť k telu a vyrovnať nohy.

Keď už bolí

Ak vás už chrbát bolí, môžete si od bolesti pomôcť jednoduchými cvikmi, ktoré pomôžu v priebehu niekoľkých sekúnd.

Bolesti krížov vznikajú najmä vtedy, keď dlhšie pracujete v polohe na kolenách, alebo keď sa z drepu prudko postavíte. Pomôže vám cvik, pri ktorom položíte nohu na nižší stôl a rukami ťaháte k prsiam koleno a stehno. Šiju a driek jemne zohnite a v tejto polohe zotrvajte 90 sekúnd.

Pri bolesti chrbta sa oprite o operadlo stoličky. Zdvihnite ruky dohora a ťahajte ich dozadu, aby sa natiahli hrudné a brušné svaly. Vydržte v tejto polohe 90 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do východiskovej pozície.

Na chrbticu žien, ktoré nosia topánky na vysokých opätkoch, blahodarne pôsobí cvik z kalanetiky. Ľahnite si na chrbát, nohy vyrovnajte a ruky pokrčte v lakťoch. Pravým kolenom sa pokúste dotknúť ľavého lakťa, bez toho aby ste zdvihli zo zeme panvu. V tejto polohe zotrvajte desať sekúnd, a nohy vymeňte. Na každú stranu cvičte najmenej päťkrát.

ČO JE PRE VÁŠ CHRBÁT DOBRÉ:
– veľa pohybu, najmä plávanie, bicyklovanie, turistika,
– pevné topánky,
– vak na nosenie ťažkých bremien,
– masáž od odborníka,
– poduška, ktorá chráni šiju, dobrý pracovný stôl.

VYVARUJTE SA:
– topánok na vysokých opätkoch,
– nadváhy,
– fajčenia, ktoré spôsobuje nedostatok prekrvenia,
– nosenia ťažkých bremien,
– jednostranného zaťaženia pri športe, napríklad tenise alebo golfe
– stresu, ktorý spôsobuje kŕče svalov.

-/prv/ -ko-