Zabijak zvalil Gregora Szymaneka hneď vedľa vykopanej jamy, vopchal mu pištoľ do úst a vystrelil. Neskoršie sa začali strácať svedkovia tejto vraždy. Jedného z nich, ležiaceho v nemocnici, zasiahol ostreľovač zo strechy náprotivného domu.
Slovenská polícia vykopala neďaleko Brezna mŕtvolu muža. Telo bolo pokryté vápnom. Policajtom sa však podarilo zaistiť papilárne línie zavraždeného. Patrili Krakovčanovi Gregorovi Szymaneka., ktorého tri roky hľadala prokuratúra a od septembra 1996 aj Interpol.
„Z únosu a vraždy sme obvinili Mikuláša Černáka., ktorý sa všeobecne pokladá za bossa slovenskej mafie,“ povedal veliteľ Krajského policajného zbor v Banskej Bystrici.
Fabrika na prachy
O 31-ročnom Gregorovi Szymanekovi. sa v Krakove hovorilo ako o ,,fabrike na prachy“. Tento muž v polovici 90. rokov viedol zločineckú skupinu, ktorá sa zaoberala fiktívnym exportom elektronických prístrojov. Spočívalo to v tom, že Gregor Szymanek si zaobstaral účty, ktoré mali dokázať nákup drahých počítačových programov v Rakúsku, ktoré potom jeho firma údajne kopírovala a posielala na Maltu, do Lichtenštejnska a do Srí Lanky. V skutočnosti účty boli falošné a programy vôbec nejestvovali.
„Na zakúpené a už celkom bezcenne mikroprocesory a diskety Gregorovi ľudia nahrávali stĺpce čísel a znakov, ktoré nemali nijaký zmysel,“ povedal jeden z krakovských policajtov. „Robili to najčastejšie invalidi, ktorí sa jednoducho iba opierali lakťami o klávesnicu.“ ,,Programy“ namiesto na Maltu a do Srí Lanky putovali na Slovensko, kde sa ukladali na kopy v určených obchodoch, odkiaľ ich nikto nekupoval. Zato skupina Gregora Szymaneka. dostávala obrovské sumy, akože vrátené dane z pridanej hodnoty.
Gregor býval v exkluzívnej vile, ktorú vo dne v noci strážila ochranka. Podľa názoru polície jeho podvody mu priniesli niekoľko miliónov dolárov.
„Už tri roky vyšetrujeme prípad Gregora Szymaneka. v súvislosti s jeho privlastnením si 1,5 milióna dolárov a pokusom ďalšieho vylákania podobnej sumy,“ povedala Malgorzata Wilkosz-Sliwová z vojvodskej prokuratúry v Krakove. „Podozrivých je vyše dvadsať osôb.“
Zmizol ako gáfor
Keď sa polícia v roku 1995 začala zaujímať o machinácie Gregora Szymaneka, biznismen sa začal skrývať. Zdržiaval sa v Taliansku, Francúzsku, Švajčiarsku, Rakúsku a napokon na Slovensku, kde už dlhší čas mal veľmi dobré kontakty s podsvetím. Aby zakryl stopy, používal falošné pasy. Svoju poslednú dovolenku strávil so ženou, ktorá prišla za ním na Slovensko. Pani Szymanekova však nechcela s novinármi hovoriť o manželovi.
„Rozišli sa 30. augusta minulého roku. Po troch dňoch Szymanek odišiel bielym Peugeotom 405 k svojmu známemu. Na druhý deň sa mal vrátiť do svojho domu v Nitre, a vtedy ho uniesli. Stratil sa s autom aj s čiernou dogou,“ hovorí krakovský detektív, ktorého pani Szymanekova. požiadala, aby hľadal jej manžela. Dňa 8. septembra Gregor telefonoval žene, že ho držia na Slovensku a únoscovia žiadajú výkupné. Dohodli sa na 400 tisíc mariek. Peniaze sa mali únoscom odovzdať v Krakove.
O únose manželka upovedomila aj poľskú políciu. Prípadom sa začalo zaoberať oddelenie pre boj proti organizovanému zločinu. Peniaze pod dozorom polície boli pripravené na výkupné, lenže únoscovia sa viac neozvali. Na jar tohto roku krakovský detektív dostal ponuku na odkúpenie informácií o… mieste, kde je zakopané telo Gregora Szymaneka. Cena bola astronomická. Detektív sa dozvedel aj to, že vrahom mohol byť jeden z bossov slovenskej mafie.
S úsmevom na perách
„Informácie detektíva R. sa potvrdili až nedávno. Vtedy, keď sa priznal Alexander Horvát, čiže Šani, známy košický mafián. Súhlasil so spoluprácou až potom, keď mafia spáchala naňho atentát. Dostal guľku do chrbtice,“ povedal vyšetrovateľ z Banskej Bystrice. „Práve on nás zaviedol na miesto vraždy. Mŕtvolu sme našli v Petríkove pri Brezne, neďaleko lesa, v jame, prikrytej kamením.“
Šani priznal, že koncom septembra 1997 ho pozvali na oslavu k bossovi slovenskej mafie, Mikulášovi Černákovi. V istej chvíli hostiteľ vzal so sebou štyri osoby, vraj na prechádzku. Odišli džípom na strmý vŕšok a zastali pred drevenou chatou. Černák vyviedol odtiaľ zviazaného bradatého muža. Zavliekol ho k vykopanej jame, zvalil na zem a spýtal sa, či dostane výkupné. Zdesený Poliak prisahal, že peniaze určite dostane.
„Po chvíli však Černák s úsmevom na perách vybral pištoľ, vopchal ju do úst Gregora a vystrelil. Potom ešte jeden výstrel mieril do srdca,“ hovorí banskobystrický vyšetrovateľ. „Pred niekoľkými dňami sme dokázateľne zistili hlavného únoscu a vraha. Nemali sme problémy nájsť Černáka, lebo už sedí vo väzení za vydieranie a vymáhanie výpalného. Oficiálne bol tento muž majiteľom ochrankárskej spoločnosti a šéfom stavebnej firmy.“
Ostreľovač na streche
Šani sa začal priznávať od strachu, o vlastný život. Mafia totiž začala likvidovať svedkov vraždy v obave, že niektorý z nich by mohol ,,zaspievať“, a tým ešte väčšmi priťažiť uväznenému Mikulášovi C., ktorého všetci mafiáni pokladali za nedotknuteľného.
Najprv na košickom benzínovom čerpadle došlo k útoku na Róberta Holub, svedka vraždy. Lenže najatému vrahovi na motocykli sa zasekla automatická zbraň.
O týždeň neskoršie sa Róbert Holub aj so Štefanom Fabiánom, takisto svedkom vraždy, stretol s Mikulášom Černákom oblečenom v bielom smokingu v bratislavskom exkluzívnom hoteli Danube. V istej chvíli k stolíku pristúpil muž s pištoľou a vystrelil. Štefan Fabián zomrel namieste, ťažko raneného Róberta Holuba záchranka odviezla do nemocnice. O niekoľko dní zomrel guľkou ostreľovača, ktorý bol na streche náprotivnej budovy.
Šani priam zázrakom unikol smrti. Rozhodol sa preto spolupracovať s políciou a nečakať na ďalší útok mafie.
Prečo musel zomrieť Gregor Szymanek?
Slovenská policajti musia vyriešiť ešte jednu záhadu: prečo musel zomrieť Gregor Szymanek.?
Najpravdepodobnejšia hypotéza vychádza z toho, že Gregora uniesli pre peniaze. Lenže Mikuláš Černák sa dozvedel, že manželka ohlásila prípad polícii. Černák vedel, že v takom prípade nemôže rátať s výkupným, preto sa rozhodol uneseného zlikvidovať. Zo Šaniho slov vyplýva, že tá vražda mala byť demonštráciou bossovej sily a bezohľadnosti.
„Mikuláš mal dobrých informátorov. V jedných novinách uverejnili jeho fotografiu v spoločnosti bývalého ministra vnútra,“ poznamenal krakovský detektív. „Nepochybne sa veľmi rýchlo dozvedel, že uneseného biznismena z Krakova hľadá polícia dvoch krajín.
Uvažuje sa ešte o jednej hypotéze: vražda na požiadanie poľského podsvetia.
Gregor Szymanek bol v Poľsku známy aj ako úžerník, poskytoval pôžičky tým, ktorí dali do zástavy svoje domy. Takto nemálo ľudí priviedol na mizinu. Mal veľa nepriateľov,“ konštatoval detektív R.
„Už raz, v roku 1996 ho štyria muži uniesli vo Viedni. Násilne ho vtiahli do auta, lenže Gregorovi sa podarilo zablokovať rýchlostnú skriňu a spôsobiť haváriu, pri ktorej im utiekol.“
Únoscovia „banditi z Gliwíc“ to urobili na príkaz Bogdana W., od ktorého Gregor Szymanek márne vymáhal vrátenie 900 tisíc dolárov. Páchateľov vo Viedni uväznili a po niekoľkých mesiacoch deportovali do Poľska. Bogdan W. vzápätí utiekol za hranice a je stále na zozname hľadaných zločincov.
Únoscovia „banditi z Gliwíc“ to urobili na príkaz Bogdana W., od ktorého Gregor Szymanek márne vymáhal vrátenie 900 tisíc dolárov. Páchateľov vo Viedni uväznili a po niekoľkých mesiacoch deportovali do Poľska. Bogdan W. vzápätí utiekol za hranice a je stále na zozname hľadaných zločincov.
(hh)