Prečo slovenský premiér nenávidí Ukrajinu? Kedysi ho tam ponížili…

517

Staronový slovenský premiér Robert Fico pred voľbami varoval, že v prípade svojho víťazstva už Ukrajine nepošle „ani jeden náboj“ na pomoc proti ruskej agresii. Tento dramatický posun od výrazne proúkrajinského postoja odchádzajúcej vlády sa sčasti zakladá na historických sympatiách Slovenska k Rusku. Veď aj slovenský politik Vasiľ Biľak pozval v roku 1968 ruské okupačné vojská do Československa kde sa usadili na dlhých 23 rokov. Ako však píše portál Politico, existuje aj veľmi osobný dôvod, prečo Fico nemá Ukrajinu rád.

Všetko súvisí s rokom 2009, kedy bol Robert Fico slovenským premiérom. Vtedy 7. januára vyvrcholila dlhotrvajúca hádka medzi Ruskom a Ukrajinou kvôli zemnému plynu a cez Ukrajinu prestal do EÚ prúdiť ruský plyn. To pre Slovensko uprostred zimy znamenalo obrovské problémy.

  • V Československu bolo umiestnených 73.500 sovietskych dôstojníkov a vojakov, takmer 40.000 rodinných príslušníkov, 1220 tankov, 2500 bojových vozidiel pechoty, viac ako 100 lietadiel, takmer dve stovky vrtuľníkov a 95.000 ton munície.

Prerušenie plynových tokov stálo slovenskú ekonomiku asi 100 miliónov eur denne, pretože boli donútené zavrieť aj továrne. Zúfalý Fico vraj vtedy volal ako vtedajšiemu ruskému premiérovi Vladimírovi Putinovi, tak aj ukrajinskej premiérke Julii Tymošenkovej a snažil sa ich prinútiť k tomu, aby boli plynové kohúty znovu otvorené.

Už začali ruské rabovačky! Drsné svedectvo z okupovaného mesta! Rusi rabujú, ničia! Ľudia bez vody, elektriny aj liekov

Ako opisuje Politico, skoro ráno 14. januára dorazila slovenská delegácia vedená Ficom do Kyjeva, aby sa stretla s ukrajinskou vládou. A Ukrajinci ich nechali čakať. A museli čakať veľmi dlho.

Schôdzka sa odohrala až tri hodiny po prílete a na prekvapenie Slovákov na nej boli aj novinári. A pred zapnutými kamerami strávila Tymošenková dvadsať minút nadávaním Ficovi za to, že sa v spore o plyn postavil na stranu Moskvy.

Elitná jednotka ostreľovačov má na konte 524 zabitých nepriateľov! Rusov lovia „Duchovia Bachmutu“

„Bola to pre neho absolútne nepríjemná situácia. Bolo vidieť, ako celý červenie od hnevu. Bola to katastrofa,“ opísal portálu Politico nemenovaný vysoký slovenský predstaviteľ, ktorý si vtedajšie udalosti pamätá. „Bol ponížený,“ dodal.

Slováci potom odleteli do Moskvy, kde ich privítal Vladimír Putin ceremóniou v jednej z honosných sál Kremľa. „Fico začal potom otvorene zastávať protiukrajinské postoje,“ uviedol k tomu slovenský politológ Alexander Duleba. „Hovoril, že nemusíme podporovať Ukrajincov, že nás Ukrajina nepotrebuje, že s nami nevedú vážne rozhovory. To je osobné,“ dodal Duleba.

Portál Politico oslovil ohľadom tejto historickej schôdzky aj Juliu Tymošenkovú, ktorá je stále aktívna v ukrajinskej politike. Jej hovorkyňa však uviedla, že Tymošenková nemá k tomuto stretnutiu žiadne konkrétne podrobnosti.

Ruských kolaborantov by som vešal. Novotný zaplavil svojich odporcov vulgarizmami

Nebol to pritom jediný prešľap Kyjeva počas plynovej krízy. Do Kyjeva odletel 16. januára aj vtedajší prezident Ivan Gašparovič, aby sa stretol so svojím náprotivkom Viktorom Juščenkom, ktorý mu povedal, že ukrajinská energetická firma Naftogaz dokáže niektoré toky plynu na Slovensko obnoviť. Počas schôdzky, na ktorej sa mala uzavrieť dohoda, ale zrazu šéf Naftogazu obom prezidentom oznámil, že plyn obnoviť nepôjde.

„Ukrajincom sa podarilo ponížiť slovenského premiéra aj prezidenta,“ popísal vtedajšiu situáciu nemenovaný slovenský zdroj. Aj keď Tymošenková a Putin nakoniec vyjednali koniec plynovej krízy a 20. januára začal plyn opäť prúdiť, trpká pachuť toho, čo sa dialo v Kyjeve, zostala. „Určité politické kruhy na Slovensku Ukrajincom neveria,“ okomentoval to slovenský zdroj.

Slovensko až doteraz patrilo medzi jedného z najväčších podporovateľov Ukrajiny. Svojmu východnému susedovi postupne poslalo rôzny vojenský materiál a techniku, vrátane systému protivzdušnej obrany S-300 a stíhačiek MiG-29. Slovenské zbrojovky tiež predávajú Kyjevu zbrane a strelivo.

Počas predvolebnej kampane však prišiel Fico s dramatickou zmenou tejto politiky s tým, že EÚ by podľa neho mala pomôcť vyjednať mierovú dohodu namiesto toho, aby posielala zbrane. Z vojny tiež obvinil Ukrajinu. „Vojna na Ukrajine nezačala pred rokom, začala v roku 2014, keď ukrajinskí nacisti a fašisti začali zabíjať ruských občanov na Donbase a v Luhansku,“ uviedol nesprávne Fico.

Robert Fico sympatizuje s Moskvou a Sovietskym zväzom už dlhší čas, takže zmena politiky nesúvisí len s jeho trpkými spomienkami na začiatok roku 2009. Avšak určite to malo vplyv, uzatvára Politico.