Založenie bankového účtu, prístup k zdravotnej starostlivosti, manželstva … Málokto by si dokázal predstaviť život bez základných slobôd, ktoré väčšina z nás považuje za samozrejmosť. Pre bývalé obete gangu českých a slovenských otrokárov to tak jednoduché bohužiaľ nie je.
Sabina, ktorej meno bolo kvôli zachovaniu anonymity pozmenené, sa rozhodla svoj príbeh zveriť manchesterskému denníka M.E.N. a osvetliť tak situáciu, do ktorej bola násilím vtiahnutá. Chcela by začať nový život potom, čo ju Julius Rigo znásilňoval a nútil ju predávať svoje telo v uliciach Manchestru len za 12 eur.
To ale nie je tak jednoduché. „Chcela by som sa vydať, ale nemôžem,“ smúti Sabina. Bola totiž nútená uzavrieť manželstvo s cudzím štátnym príslušníkom kvôli britskému občianstvu a technicky vzaté je stále vydatá. Okrem iného si márne snažila založiť bankový účet, preto je nútená brať prácu len s výplatou na ruku. Tvrdí ale, že aj cez to platí dane. V súčasnej dobe nemôže nájsť lepšiu prácu ako umývanie áut, pretože jej doklady vzali otrokári.
Julius Rigo bol v Česku odsúdený na osemnásť rokov väzenia za obchodovanie s ľuďmi, znásilnenia, vydieranie a bigamiu. Sabina opísala, že by ju nechal vyhladovať, keby nezarobila dosť, zatiaľ čo uväznení muži boli bití a nútení pracovať do úmoru v autoumyvárni na juhu Manchestru.
Pakistanský gang rok znásilňoval školáčku (13). Mohla si vraj za to sama
Jeho manželka, Darina Rigová (32) je odsúdená na deväť rokov vo väzení za obchodovanie s ľuďmi, zatiaľ čo ich spolupáchateľ Karel Ádám (48) dostal šesť rokov. Ďalšími odsúdenými bol aj Juliov brat Jozef Rigo (33) a sexuálna pracovníčky Blanka Sárköziová (42), ktorí dostali 18 mesiacov a dva roky.
Sabinino strádanie skončilo až vo chvíli, kedy si pre ňu prišli imigrační úradníci do auto umývačky, kde pracovala. Strávila tri mesiace v imigračnom väznici, kde nakoniec prehovorila s právnym zástupcom, ktorý ju uznal ako obeť moderného otroctva.
Jazvy na duši a posttraumatická stresová porucha, to je to, čo si Sabina odniesla za rozhodnutia veriť zlým ľuďom. „Aj keby som sa stokrát umyla, vo vnútri sa stále budem cítiť pošpinená. Chcem zmeniť svoj život a konať dobro, pretože to ma posilní,“ dodala k svojmu utrpeniu Sabina.