Premiér Fico verzus poslanec Dzurinda. Trestný čin alebo megalož?

1552

Fico: Je to trestný čin, došlo k umelému zníženiu imania

„Na základe uznesenia o začatí trestného stíhania pre uvedený zločin sa konštatuje, že krátko predtým, ako boli Slovenské elektrárne privatizované a bola stanovená suma, za ktorú bol 66-percentný podiel predaný talianskej spoločnosti Enel, došlo k umelému zníženiu hodnoty vlastného imania spoločnosti Slovenské elektrárne o neuveriteľných 12 miliárd slovenských korún. Hovoríme o roku 2005, keď sa urobili špeciálne opravy, špeciálne prepočty, a presne za účelom stanovenia kúpnej ceny došlo k zníženiu hodnoty vlastného imania spoločnosti,“ povedal Fico.
Podľa neho hneď potom boli Slovenské elektrárne predané za približne 32 miliárd slovenských korún. „Mesiac po privatizácii došlo k zvýšeniu hodnoty Slovenských elektrární a zrazu z kúpnej ceny 32 miliárd korún stúpla cena Slovenských elektrární na 56 miliárd slovenských korún. Tak teda, aká bola skutočná kúpna cena Slovenských elektrární? Dnes určite vieme, že nebola 32 miliárd, ale že bola minimálne 32 plus 12 miliárd, a keďže si cenu následne navŕšili, môžeme hovoriť, že skutočná hodnota 66 % akcií Slovenských elektrární bola 56 miliárd korún. My dnes môžeme hovoriť o rozdiele 24 miliárd slovenských korún. Ak to dobre prerátam na eurá, je to 800 miliónov eur, o ktoré Slovenská republika pri tejto privatizácii organizovanej v roku 2005 a 2006 prišla. Verím, že tento skutok bude preverený,“ konštatoval Fico.

Dzurinda: Je to megalož

Poslanec Dzurinda jeho vyjadrenia týkajúce sa predaja elektrární považuje za špinavosti a megalož.
„Slovenské elektrárne sme predali za dobrú cenu. Transakcie takéhoto typu sa odohrávajú za trhovú cenu. Toto predseda vlády nechápe, že to otáča na veľmi špinavú demagógiu a lži najhrubšieho zrna. Iste, účtovná cena môže slúžiť ako nejaký indikátor, ale pri rozhodovaní sa investora je v konečnom dôsledku nezaujímavá,“ povedal počas svojho prejavu Dzurinda.
„Pritom Robert Fico postavil svoju demagógiu na tom, aj keď tento aspekt nemohol mať a ani nemal žiadny význam na ponukách ceny záujemcov o privatizáciu elektrární. A Robert Fico, ako docent práv, to veľmi dobre vie,“ dodal.
Podľa neho jeho vláda predala v roku 2006 Slovenské elektrárne za vtedy najvýhodnejšiu cenu.
„Enel núkal z troch záujemcoch najviac. Nikto súťaž nespochybnil. Nikdy som nepočul, že by sa ČEZ, ako druhý záujemca, sťažoval na tender. Ponúkané ceny za 66-percentný podiel elektrární nikto nikdy nespochybnil. Zo strany súčasnej vlády ide o cirkus Humberto, čím nechcem tento slávny cirkus uraziť,“ zdôraznil Dzurinda.
Bývalý premiér a v súčasnosti nezradený poslanec Mikuláš Dzurinda sa opýtal, prečo informácia o sume 800 miliónov eur nie je uvedená aj v predloženej správe. „Buď sa bál alebo sa hanbil, alebo ten, čo to písal má trošku zdravého rozumu a zodpovednosti,“ dodal Dzurinda.

„Elektrinu by mal predávať ten, kto sa tomu najlepšie rozumie. Ak by totiž Vodná elektráreň Gabčíkovo fungovala v starom režime, pod prevádzkou Slovenských elektrární, príjmy štátu za prvý mesiac by boli 5,53 miliónov eur. V skutočnosti boli tieto tržby 5,16 miliónov eur, teda o 370 tisíc eur menej čo prevádzkuje vodnú elektráreň Vodohospodárska výstavba. Je to príšerná skúsenosť. Keby nebolo Fica a jeho megalománie, tak by sme boli utŕžili viac,“ konštatoval Dzurinda.

Názor z intérnetu

Zrejme to chce kupiť od Enelu jeho oligarchovia Ja a Ty a tak chce znižiť cenu .
Výsledky dvoch vlád Mikuláša Dzurindu, najmä tej druhej, sú naozaj pôsobivé. Tu je zhrnutie tých najdôležitejších:
-Najvyšší kumulatívny ekonomický rast od roku 2000 zo všetkých krajín EÚ27

-Rating Slovenska (S&P) bol v roku 2000 tri stupne pod poľským a štyri stupne pod českým a maďarským, v roku 2005 už bol náš rating najvyšší (1stupeň nad ČR a MR, dva stupne nad PR)

-Nezamestnanosť sa medzi rokmi 2001 a 2006 znížila z 19,3% na 13,4% a ďalej klesla na 9,6% v roku 2008

-Deficit verejných financií sa znížil z 12,3% v roku 2000 na 3,2% v roku 2006 s 1,8% v roku 2007

-Verejný dlh Slovenska sa znížil z 50,3% v roku 2000 na 30,5% v roku 2006 a 27,8% v roku 2007

-Riziko chudoby kleslo z 13% v roku 2005 na 12% v roku 2006 a 11% v roku 2007

Dzurindove vlády nepochybne pohli Slovensko dopredu tak, ako žiadne iné. Okrem ekonomických výsledkov treba zdôrazniť aj úspechy v iných oblastiach. Nielen, že sme dobehli, ale aj predbehli našich susedov v integračnom úsilí. Stali sme sa uznávanou krajinou vo svete, o čom svedčí napríklad skutočnosť, že práve v Bratislave sa uskutočnil v roku 2005 summit Bush – Putin.