Na medzinárodnom rokovaní by sa mali zúčastniť predstavitelia 33 krajín, ktoré budú väčšinou zastúpené svojimi lídrami. Chýbať by nemali ani vrcholoví predstavitelia Európskej únie – prezident EÚ Herman Van Rompuy, predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek či predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.
„Pre Slovenskú republiku bude účasť na summite príležitosťou vyjadriť podporu politike Východného partnerstva ako jednej z priorít slovenskej zahraničnej politiky a povzbudiť úsilie východných partnerov na ceste demokratizácie a reforiem,“ uvádza sa v materiáli, ktorým vláda schválila účasť premiérky na varšavskom summite.
Na programe rokovaní sú dve plenárne zasadnutia. Na nich by sa účastníci mali zaoberať vyhodnotením doterajšieho fungovania Východného partnerstva a v súlade s potrebami schváliť kroky pre zefektívnenie spolupráce v tejto oblasti. Súčasne by sa mali vo Varšave zadefinovať nové ciele partnerstva medzi 27 krajinami EÚ a Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou. Vzhľadom na politické rozpory sa predpokladá, že Minsk nebudú zastupovať najvyšší predstavitelia. Podľa portálu bieloruského rezortu diplomacie krajinu bude vo Varšave reprezentovať bieloruský veľvyslanec v Poľsku Viktor Gajsenko.
Zároveň sa očakáva, že summit prispeje k ďalšiemu posunu v otázke Dohody o prehĺbenej a komplexnej zóne voľného obchodu (DCFTA) medzi EÚ a Ukrajinou. Na túto tému začiatkom septembra v Kyjeve hovoril aj šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda, ktorý vyjadril podporu snahám Ukrajiny.
Summit organizuje Poľská republika ako predsednícka krajina EÚ. Premiérka Radičová sa na Slovensko vráti v piatok (30.9.) popoludní.