Vyhlásila to v utorok počas návštevy USA premiérka Iveta Radičová.
Slovensko bude podľa nej „posledná krajina“, ktorá bude o rozšírení záchranného fondu eurozóny hlasovať.
„Ako môžem povedať áno tomuto mechanizmu, kde tieto podmienky, ktoré máme vo vládnom programe, nie sú splnené?“ reagovala pre tlačovú agentúru Reuters.
Minister financií a podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš v utorok uviedol, že premiérka minulý týždeň informovala koaličných partnerov o zámere spojiť obe hlasovania, a to v prípade, že strana SaS neprijme kompromisný návrh zvyšku koalície.
Premiérka na otázku o spojení hlasovaní pre agentúru Reuters uviedla: „Teoreticky je to možné.“
Poznamenala pritom, že parlament už pred pár dňami hlasoval o dôvere voči nej, a dodala: „Nemyslím si, že to musím robiť každý týždeň.“
Národná rada SR podľa nej stále môže v tomto roku ratifikovať rozšírenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Ako podmienku však uviedla, že Grécko a ďalší dodržia prísľuby pri konsolidácii svojich financií.
„Je to v tomto roku možné,“ uviedla k hlasovaniu o eurovale.
Atény však podľa nej dosiaľ nedokázali vyhovieť podmienkam spojeným so schválením pomoci.
„Problém je, že väčšina týchto podmienok nie je splnená,“ konštatovala Radičová. „Je mi ľúto, v Grécku niet žiadneho reálneho privatizačného programu.“
„Predložím to parlamentu, ale predovšetkým budem čakať na správu o Grécku z Európskej centrálnej banky (ECB), (Európskej únie) a Medzinárodného menového fondu (MMF), a potom uvidíme,“ konštatovala.
Vo svojom prejave na ekonomickom fóre v New Yorku uviedla, že Európa stojí na križovatke a čelí ťažkým rozhodnutiam.
„Myslím, že pre Európu máme tri možné scenáre – po prvé, rozpad eurozóny, po druhé, posilnenie fiškálnej únie v Európe, alebo (po tretie) návrat k starým princípom trhovej ekonomiky,“ konštatovala a zdôraznila svoju podporu pre poslednú variantu.