Pripustila to v parlamente v rámci dnešnej Hodiny otázok premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
„Súbeh okolností spôsobený najmä koncom funkčného obdobia generálneho prokurátora nás doviedol k tomu, že sme tému prokuratúry, ako jedného zo základných pilierov spravodlivosti na Slovensku, uchopili z nesprávneho konca. Nezačali sme otázkou, ako najlepšie naplniť ústavnú úlohu prokuratúry – ako chrániť práva a zákonom chránené záujmy osôb a štátu, ale otázkou zmeny na poste generálneho prokurátora,“ vyhlásila.
Predsedníčku vlády mrzí a trápi patová situácia, ktorá nastala v parlamente, keď nebol za šéfa prokurátorov zvolený žiadny z kandidátov. „Štyri neúspešné voľby, podanie na Ústavný sú SR zo strany opozičných poslancov vrátane žiadosti o dočasné opatrenia, zastavenie trestného stíhania v citlivej veci deň pred voľbou len na základe osobnej výpovede. To všetko sú signály, že takto to asi ďalej nepôjde,“ povedala Radičová s tým, že na tom sa zhoduje aj koalícia, aj opozícia.
Myslí si, že v tejto chvíli je potrebný časový odstup na to, aby sa najmä odborníci mohli zamyslieť ako ďalej. „Využime tento priestor na to, aby sme sa nielen zamysleli nad spôsobom voľby generálneho prokurátora, ale aj nad tým, ako najlepšie zabezpečiť ústavné poslanie generálnej prokuratúry. A spolu obnoviť dôveru v jej fungovanie,“ zdôraznila premiérka, ktorej sa nepozdáva politizácia prokuratúry. Za ňou vidí nedoriešené kauzy vrátane tých, ktoré sa týkajú financovania politických strán.
Jej odpoveď poslanca Smeru-SD Ľubomíra Petráka nepresvedčila. Práve on sa jej pýtal, či jej nie je ľúto, že dnes pri obhajobe svojho postu zmenou formy voľby generálneho prokurátora znásilňuje demokraciu na Slovensku, hoci v roku 1989 bojovala za demokraciu na Slovensku.
Petrák zároveň poznamenal, že jeho nemrzí iba patová situácia v parlamente, ale stav demokracie na Slovensku a stav demokracie v parlamente ako takom. „Keď predstavitelia vládnej koalície bránia svojim poslancom slobodne vykonávať svoj mandát a kontrolujú ich pri tajnom hlasovaní,“ doplnil.
Rovnako sa mu nepozdáva, že do kauzy financovania strany Smer-SD zasahovali podľa medializovaných informácií predstavitelia ministerstva vnútra a predstavitelia Policajného zboru. „Nepripomínajú vám tieto kroky 50. roky a nie demokratický systém?“ obrátil sa na Radičovú Petrák, ktorý považuje aj túto kauzu za politicky vykonštruovanú. Premiérky sa tiež opýtal, akým -izmom označí história jej vládu.
Šéfka kabinetu sa ho zas spýtala, či je presvedčený o tom, že fungovanie prokuratúry za ostatné obdobie splnilo svoj účel, ako to stanovuje ústava. Radičová si myslí, že nie a dala mu do pozornosti iné európske modely fungovania generálnej prokuratúry. „Pozrite sa na Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko a mnohé iné krajiny. Otváram priestor a diskusiu o tom, či dedičstvo stalinského modelu generálnej prokuratúry je to, čo nám pomáha budovať pilier ústavnosti v tejto krajine. Hovorím, že nie,“ vyhlásila.
Na otázku o -izmoch odpovedala, že podľa nej sú -izmy nebezpečné. „Akékoľvek. Či už ide o marxizmus alebo fašizmus,“ zdôraznila.