PREZIDENT: Vyzdvihol odvahu a obetavosť ocenených SČK

1020

„Dnešná spoločnosť, aj keď sa mi to nehovorí ľahko, je spoločnosť, kedy sa skôr hľadí na osobný prospech, kedy sa niekedy vytráca spolupatričnosť a ja som veľmi rád, že v tejto spoločnosti sa nachádzajú ľudia, ktorí cítia trochu inak. Cítia, že nežijú iba pre svoj prospech, ale že žijú v spoločnosti, ktorej treba pomáhať,“ uviedol v príhovore prezident SR. 
      Dobrovoľníkom, ale aj profesionálom z radov SČK Gašparovič poďakoval za ich prácu a vyjadril potešenie zo spoločného stretnutia. „Ľudský život a zdravie je to najcennejšie, čo každý má a ak pomôžete a pomáhate zachraňovať toto najdôležitejšie, tak si zaslúžite aj tú najväčšiu odmenu, pochvalu a pozornosť nás všetkých,“ dodal. 
      Medzi ocenenými sú aj dvaja príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Prešove. Kapitán Ondrej Vaščák a rotmajster Lukáš Kuča zachránili životy dvoch malých detí v horiacom dome v Ružbachoch. SČK im za tento čin udelil Medailu SČK za záchranu života. V tom čase len trojmesačná Viktorka a trojročný Matúško sa podľa ich slov nachádzali v horiacom dome. Za pomoci rebríka sa požiarnici dostali na poschodie, kde boli nútení vyraziť uzamknuté dvere. 
      Kuča našiel a vyniesol dvojmesačné dievčatko zo život ohrozujúcich priestorov. Vaščákovi sa medzitým podarilo v obývacej miestnosti nájsť ležiaceho Matúška v bezvedomí. Po poskytnutí predlekárskej prvej pomoci ho transportoval k záchranárskemu tímu. 
      „Sme radi, že sme mohli zachrániť dve malé deti, Viktorku a Matúška. Práve toto je najkrajšie na našej práci, záchrana ľudského života. Ocenenie berieme ako motiváciu do ďalšej práce ako povzbudenie,“ uviedol pre TASR Kuča. 
      Podľa Vaščáka si požiarnici pri zásahu ani neuvedomujú, že často do akcie nasadzujú svoj vlastný život. „Väčšinou až potom si uvedomíme, čo všetko sa mohlo stať,“ dodal. Práca hasičov je podľa jeho slov viac poslaním ako prácou. 
      SČK odovzdával ocenenia pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Ten sa po prvý raz slávil na celom svete 8. mája 1948, na výročie narodenia Henryho Dunanta, zakladateľa Červeného kríža a prvého nositeľa Nobelovej ceny za mier.