Starobylé ručné granáty aj kanóny. To všetko bolo nájdené na palube vraku lode Schiedam pri pobreží anglického Cornwallu. Pirátov zrejme poslala ku dnu silná búrka.
Schiedam sa potopil v roku 1684. Potápači našli vrak pokrytý morskou flórou a preskúmali ho. Na palube našli najmenej dva exempláre dávnych ručných granátov. Vzhľadom k tomu, že obaja ležali na dne 300 rokov, tak boli vo veľmi zlom stave a zrejme by nikto nespoznal, že ide o granáty. Odborníci však spoznali, že ide o granáty, a dokonca vnútri našli strelný prach, hoci samozrejme už nefunkčný.
Schiedam nebola vždy pirátskou loďou. Bola to obchodná loď, ktorú prepadli piráti, a začali sa na nej sami plaviť. Pirátov potom zase z lode vyhnalo britské kráľovské námorníctvo, ktoré z nej urobilo transportné plavidlo. To sa potom potopilo v búrke u útesov Dollar Cove. Pri svojej poslednej plavbe viezol Schiedam z britskej pevnosti v Maroku vojenský materiál na Britské ostrovy. Náklad tvorili aj debny s ručnými granátmi, čo bola zbraň, ktorú Briti s obľubou používali, a vo vojsku pôsobili špeciálni granátnici vycvičení k ich hádzaniu.
K vraku lode sa dostali potápači zo súkromnej spoločnosti Cornwall Maritime Archeology, ktorá spolupracovala s miestnymi úradmi. Potápač Mark Milburn uviedol, že na lodi bolo nájdených celkom 11 diel, granátov, náboje do muškiet a niekoľko ďalších predmetov, ktoré bude nutné ešte len identifikovať. Vylovené na breh ale zatiaľ nebolo okrem dvoch granátov prakticky nič. Kanóny i ďalšie predmety sú vo veľmi zlom stave. Spoločnosť má povolenie čokoľvek vyloviť na breh, ak nebude hroziť ich zničenie. Oblasť je totiž miestom silných búrok, ktoré majú na stav celého vraku negatívny vplyv. Stav Schiedamu tak musí byť aj naďalej starostlivo monitorovaný.