Americkí lekári vyvinuli stimulátor, ktorý dokáže obísť zranenia chrbtice tým, že núti telo použiť alternatívne cesty pre prenos signálov z mozgu do iných oblastí tela. V rámci posledného testovania tím ukázal, že prístroj môže zlepšiť u pacienta, ktorý prišiel o cit v prste, pohyb až o 300%.
Zároveň dokáže zvýšiť pevnosť a priľnavosť, vďaka čomu je opäť schopný vykonávať každodenné úkony.
Už v júni tím z Univerzity Ronalda Reagana v Kalifornii implantoval toto zariadenie do tela 28-ročného muža menom Brian Gomez. Počas cyklistických pretekov si zlomil krčný stavec u štítnej chrupavky, čím stratil cit vo všetkých končatinách.
„Aj keď sa zranil v roku 2011, v mnohých ohľadoch je ideálnym kandidátom pre túto experimentálnu liečbu,“ hovorí Daniel Lu, člen tímu. „Od hlavy až k päte má pocit, a tak môže poskytnúť lekárom dôležitú spätnú väzbu kvôli ďalším vylepšením stimulátora.“
Prístroj, ktorý sa skladá zo série 32 elektród posielajúc impulzy okolo poranenej oblasti, bol implantovaný do krku Briana Gomeza. Podľa tímu lekárov je mozog schopný naďalej posielať signály do ostatných častí tela tým, že sa úplne vyhne poškodeným spojením.
„Miecha obsahuje alternatívne cesty, ktoré je možné použiť, aby sa vyhla zraneniu a získala správy z mozgu, ktorá sa potom dostane ku končatinám. Elektrická stimulácia trénuje miechu, aby tieto cesty našla a použila ich,“ povedal Daniel Lu.
Ak dôjde k nehode na diaľnici, prevádzka sa zastaví, ale stále existujú postranné uličky, ktoré môžete použiť, aby ste obišli nehodu a dostali sa tam, kam chcete. Rovnaké je to s miechou. Popri týchto stimulačných elektród tím implantoval tiež batériu, ktorá býva ladená do istých vzorov, ktoré poskytujú viac či menej stimulácie určitých oblastí v prípade potreby.
Základnou myšlienkou je, že elektródy naďalej vysielajú pulz do určitých oblastí, stimulujú tak cesty, ktoré mozog ignoruje. V priebehu doby sa tieto cesty otvoria a umožnia správy z mozgu preniesť prostredníctvom tieto cesty. Svojím spôsobom telo používa nepoškodené postranné uličky, vďaka ktorým je možné vrátiť končatinám ich funkčnosť.
Neočakáva sa stopercentné zlepšenie funkčnosti. Ide iba o to, aby pacienti mohli vykonávať každodenné úkony, ktoré by bez prístroja nemohli vykonávať, napríklad čistenie zubov, zaviazanie topánok či bežný obed s použitím príborov.