Problémy s trávením mlieka máme už 5000 rokov!

1888

Pri analýze pozostatkov Ľadového muža z Álp Ötziho vedci zistili, že dokonca aj on mal problémy s trávením mlieka. Intolerancia laktózy teda existuje viac ako 5000 rokov, trápila ľudí už v medenej dobe!

Bratislava, 11. apríl 2012 — Medzinárodnému tímu vedcov pod vedením Alberta Zinka z Institute for Mumies and the Iceman, Európskej akadémie v talianskom Bolzane sa podarilo dekódovať genóm DNA muža spred 5300 rokov. Jeho múmiu našli turisti v topiacom sa alpskom ľadovci na hraniciach Talianska a Rakúska. Podľa náleziska ho pomenovali Ötzi. Pri analýze zistili, že mal krvnú skupinu 0, hnedé oči a trpel intoleranciou laktózy. Keďže žil v medenej dobe, ide pravdepodobne o najstarší dôkaz o poruche trávenia mlieka. Teoreticky ju však podľa časopisu Moje zdravie opísal už 400 rokov p.n.l. grécky lekár Hippokrates.

“Laktózová intolerancia nás trápila podľa výskumov už pred 5300 rokmi. V dnešnej dobe postihuje deti, častejšie však dospelých. Podľa nášho prieskumu ňou môže trpieť takmer každý piaty Slovák. Ide o poruchu trávenia mliečneho cukru – laktózy. Prejavuje sa kŕčmi, nafukovaním alebo hnačkou. Príznaky prichádzajú asi do pol hodiny po požití mliečnych výrobkov,” vysvetľuje Rastislav Stolárik z občianskeho združenia Intolerancia laktózy, ktoré je zamerané na podporu osvety o tejto poruche. “Upozorňujeme, že laktóza sa nenachádza iba v mliečnych výrobkoch, ale aj v cereáliách, mliečnej čokoláde, instatných polievkach a dokonca aj v niektorých liekoch. Dnes však môžu s problémom pacienti bojovať jednoduchšie ako pred 5000 rokmi. Na trhu existujú výživové doplnky vo forme kvapiek a tabliet, ktoré laktózu štiepia a pacienti si tak môžu zdravé mliečne výrobky s chuťou dopriať,” dodáva Stolárik.

Vysaďte mlieko na pár týždňov

Každý človek má odlišnú mieru intolerancie laktózy. Jej výšku môžeme zistiť iba individuálnymi testami. Miera narastania problémov s trávením mliečneho cukru sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje. Okrem výživových doplnkov uľahčujúcich trávenie laktózy, odporúčame uprednostniť kyslé mliečne výrobky alebo konzumovať bezlaktózové potraviny. Viac informácií a tipov získate na web stránke združenia www.laktoza.sk.

Viac informácií:
Monika Sobeková
PR manažér

Intolerancia laktózy
Združenie pre osvetu intolerancie laktózy
Plzenská 2, Prešov 080 01
sobekova@laktoza.sk
tel.: +421 948 228 122
www.laktoza.sk