Problémy, tak sa hovorilo občianskej vojne v Severnom Írsku, ktorá trvala 30 rokov

2896

Od roku 1968 do roku 1998 bolo Severné Írsko dejiskom občianskej vojny, kedy na jednej strane stáli unionisti, ktorí chceli, aby krajina zostala súčasťou Veľkej Británie, na druhej strane bojovali nacionalisti, ktorí si priali samostatný štát. Britské úrady túto krvavú epizódu nazvali jednoducho The Troubles, teda problémy.

Počas týchto problémov zomrelo 3600 ľudí, tisícky ďalších boli zranených. Zem bola nezmieriteľne rozdelená na dva tábory, ktoré sa chceli navzájom zničiť. Svetová verejnosť zaznamenala jeden z najkrvavejších dní tohto konfliktu známy ako Krvavá nedeľa. Vtedy britskí vojaci zastrelili pri demonštráciách 26 neozbrojených protestujúcich. Tí protestovali proti spornému zákonu, ktorý umožňoval uväzniť bez súdu kohokoľvek, kto bol podozrivý z účasti v teroristickej organizácii IRA. Britským vojakom a úradom to dávalo prakticky neobmedzené represívne možnosti, ktorých tiež hojne využívali.

IRA čiže Írska republikánska armáda bola organizácia snažiac sa o odtrhnutie krajiny a začlenenie do susedného Írska. Používala vo svojom boji teroristické metódy vrátane bombových útokov a vrážd, takže proti nej britské sily nekompromisne bojovali.

Najkrvavejší deň konfliktu nebol ale ani bombový útok IRA, ani spomínaná Krvavá nedeľa. 17. mája roku 1974 Ulsterská dobrovoľnícka skupina, čo bol unionistická bojová skupina, vykonala sériu bombových útokov v Dubline a Monaghan. Bola to reakcia na podpísanie Sunningdalskej dohody, ktorá dávala severoírskymi orgánom väčšie právomoci v oblasti vnútornej správy a bezpečnosti. 33 ľudí zomrelo pri týchto bombových útokoch, tri stovky ďalších boli zranených.

Vojna sa tak znovu rozbehla na plné obrátky a skončila, až keď IRA a jej politickí zastupitelia v parlamente podpísali v roku 1995 prímerie a zložili zbrane. Severné Írsko má odvtedy rozdelenú vládu medzi unionistami a nacionalistami. Problematika brexitu ale vyvoláva v mnohých obavy, že sa konflikt zase obnoví. Íri boli na rozdiel od Britov pre zotrvanie v Európskej únii a problematika hraníc medzi Írskom a Severným Írskom je hlavným dôvodom, prečo sa stále nepodarilo uzavrieť tzv. Brexitovú dohodu.

Írsko-americký mafián Cummiskey sa vyučil za mäsiara, čo náležite využil pri páchaní hrozných vrážd.